SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy bardziej kochają marki dostępne finansowo niż luksusowe

Dostępna finansowo, dbająca o jakość obsługi, doceniająca lojalnych klientów, angażująca się w kwestie ochrony środowiska i zdrowia psychicznego, ale ostrożna w temacie polityki i religii – taka w świetle badań agencji LoveBrands Group i SW Research powinna być współczesna marka, która aspiruje do miana love brandu. 

(fot. materiały prasowe) (fot. materiały prasowe)

Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research we współpracy z agencją komunikacji marketingowej 360 stopni LoveBrands Group pokazało, że Polacy mają dość pragmatyczne podejście do marek. Zakładają bowiem, że aby móc markę pokochać, trzeba mieć możliwość korzystania z niej (94 proc. wskazań), a doświadczenia te powinny być jak najlepsze. 

Zaledwie 6 proc. ankietowanych deklaruje, że istnieje marka, do której aspirują i traktują ją jako swój love brand, pomimo tego że jest poza ich zasięgiem – choćby finansowym.

Zobacz: LoveBrands Group na 10-lecie zmienia barwy

Jaka marka może zostać love brandem?

- Polacy jako konsumenci to wciąż tradycjonaliści i lokalni patrioci. Z perspektywy przeciętnego Kowalskiego największe szanse na zostanie love brandem mają zatem marki, które mają długą tradycję (45 proc. wskazań) i, tu zaskoczenie, są dostępne finansowo (44 proc. wskazań). Fory mają także marki mogące pochwalić się polskimi korzeniami lub też tym, że są produkowane w Polsce (30 proc. wskazań) – zauważa Dorota Bieniek, chairman LoveBrands Group.

Czy to wyklucza zatem szanse marek zagranicznych na zostanie love brandem Polaków?

- Rzecz jasna nie, jednak – jak wskazują badania – powinny one zadbać o wysoki standard obsługi klientów (35 proc. wskazań), a tych najwierniejszych nagradzać benefitami, np. w postaci programu lojalnościowego (również 33 proc. wskazań). Z pewnością marce na drodze do zostania love brandem Polaków pomoże, jeśli ze szczególną troską dba o środowisko. A to dlatego, że blisko jedna czwarta Polaków (24 proc.) zwraca uwagę na ten właśnie aspekt działalności marek. Jak widać jednak nie jest kluczowy – podkreśla Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu w SW Research.

Z badania wynika również, że marka, by zostać love brandem, nie potrzebuje wcale sławnego założyciela czy też znanej twarzy jako jej ambasadora. Na te cechy zwraca uwagę odpowiednio 11 proc. i 7 proc. ankietowanych. Ważniejsze jest to, co konkretnie robi dobrego, a nie kto za nią stoi. Okazuje się więc, że w technice brand storytellingu element budowania historii założycielskich nie jest tak ważny, jak mogłoby się wydawać, żeby zbudować trwałą więź z klientami i sprawić, że pokochają markę. 

Badania wskazują, że aż 46 proc. Polaków pozytywnie ocenia zaangażowanie marek w tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Zaledwie 11 proc. uważa, że nie powinny one się tym tematem zajmować.

Zobacz: Mężczyźni w reklamach zwiększają wartość marki i sprzedaż (raport)

Marki i tematy wrażliwe: polityka, LGBT+, religia

40 proc. Polaków uważa, że zaangażowanie marki w politykę nie będzie mieć wpływu na jej status love brandu. Czy zatem marki mogą bez obaw podejmować tego typu inicjatyw? Niestety nie, bo zdaniem 37 proc. Polaków takie zaangażowanie będzie działać na ich niekorzyść.

Ciekawie prezentują się wnioski z części badania poświęconej związkom marek i religii.

Choć 34 proc. badanych jakiekolwiek zaangażowanie marki w religię postrzegałaby negatywnie, to jednak większość (43 proc.) nie widzi w tym zagrożeń dla love brandów. Prawie co czwarty ankietowany ocenia, że mogą one być dla marki o statusie love brandu wręcz korzystne.

Z badania LoveBrands Group i SW Research wynika, że większość Polaków uważa, że  zaangażowanie marek w tematy związane z LGBT+ nie ma większego wpływu na status marki jako love brandu. 33 proc. wskazuje jednak, że działa ono na korzyść marki, która aspiruje do bycia love brandem. 20 proc. uważa je z kolei za niepożądane.

Badanie zostało zrealizowane przez agencję SW Research 15-18.10.2024 r. techniką wywiadów online (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1029 respondentów w wieku 16+.

Dołącz do dyskusji: Polacy bardziej kochają marki dostępne finansowo niż luksusowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl