Coraz więcej dziennikarzy ginie na wojnie. "Najwyższy odsetek od lat"
UNESCO opublikowało raport, w którym przedstawiło tragiczne statystyki dotyczące dziennikarzy relacjonujących konflikty zbrojne. “To nieakceptowalne, że dziennikarze płacą życiem za swoją pracę” - powiedziała dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay. W ostatnich latach płacących tę najwyższą cenę coraz więcej. To najwyższy odsetek od dekady.
Co najmniej 68 dziennikarzy zginęło w 2024 r. w trakcie wykonywania obowiązków służbowych; głównie podczas konfliktów zbrojnych - wynika z raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Ponad 60 proc. tych przypadków odnotowano w krajach, w których toczą się wojny. Stanowi to najwyższy odsetek od ponad dekady.
"Jest to nieakceptowalne, że dziennikarze płacą życiem za swoją pracę. Apeluję do wszystkich państw o podjęcie działań na rzecz ochrony pracowników mediów, zgodnie z prawem międzynarodowym" – wezwała dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay.
Czytaj także: Zginął fotoreporter relacjonujący wojnę w Syrii. Miał 32 lata
Najwięcej, 18 dziennikarzy, poniosło w tym roku śmierć w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Przedstawiciele mediów zginęli również podczas konfliktów w Ukrainie, Kolumbii, Iraku, Libanie, Birmie i Sudanie. UNESCO podkreśliła, że jest to kontynuacja niepokojącego trendu z 2023 r. W ciągu ostatnich dwóch lat na skutek działań zbrojnych zginęło więcej dziennikarzy niż w jakimkolwiek porównywalnym okresie w latach 2016-17.
#UNESCO reports that at least 68 journalists and media workers have been killed in the line of duty so far in 2024.
More than 60% of the killings took place in countries in conflict, the highest percentage in more than ten years.
📰 https://t.co/ezd8pYDQWE #EndImpunity pic.twitter.com/qfzCQFb7pQ— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) December 12, 2024
Znaczny spadek liczby ofiar odnotowano w krajach nieobjętych konfliktami. Zamordowano tam 26 dziennikarzy – jest to najniższy wynik od 16 lat. Szczególnie widoczne było to w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Liczba zabójstw dziennikarzy spadła tam z 43 w 2022 r. do 12 w 2024 r.
"Sugeruje to pewien postęp w rozwiązywaniu problemu zagrożeń wobec dziennikarzy w czasie pokoju. Dotyczy to przede wszystkim regionów, w których wcześniej dochodziło do przemocy wobec pracowników mediów" – zauważyła UNESCO.
Czytaj także: Kolejny dziennikarz zginął w Ukrainie
Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) podała w czwartek, że w 2024 r. 54 dziennikarzy poniosło śmierć w czasie wykonywania obowiązków. Według RSF za jedną trzecią tych przypadków odpowiadają izraelskie siły zbrojne, a palestyńscy pracownicy mediów stanowią największą grupę wśród ofiar śmiertelnych – 16 osób.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Dołącz do dyskusji: Coraz więcej dziennikarzy ginie na wojnie. "Najwyższy odsetek od lat"