Polskie Radio przyznaje, że zwolnienie Andrzeja Mietkowskiego było niesłuszne
Andrzej Mietkowski, były szef portalu PolskieRadio.pl, który został zwolniony ze stanowiska w 2016 roku zawarł ugodę z nadawcą. Odwołanie dziennikarza miało nastąpić w związku z zarzutem „naruszenia legalności oraz gospodarności w zakresie dysponowania budżetem naczelnej redakcji portalu”. Teraz Polskie Radio stwierdziło, że „decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę była niesłuszna”.
Pod koniec marca 2016 roku rada nadzorcza Polskiego Radia podjęła uchwałę, w której zalecono zarządowi spółki zwolnienie Andrzeja Mietkowskiego – ówczesnego szefa portalu PolskieRadio.pl (wspólnie z Pawłem Ławińskim). Uzasadniono to faktem, że "członkowie rady zapoznali się z wynikami kontroli wewnętrznej".
Dzień później zarząd Polskiego Radia odwołał Mietkowskiego i Ławińskiego. Tę decyzję krytykowało wielu dziennikarzy oraz m.in. Stowarzyszenie Wolności Słowa, które na wniosek Zofii Romaszewskiej - przez nadzwyczajne walne zgromadzenie organizacji - przyjęło wtedy uchwałę, w której protestowało przeciwko zwolnieniu szefa portalu Polskiego Radia.
- Andrzej Mietkowski, zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej, redaktor Radia Wolna Europa od ośmiu lat tworzył i rozwijał ten portal. Zwolnienie go bez podania wiarygodnej przyczyny, w trybie natychmiastowym, dowodzi że Zarząd Polskiego Radia w swojej polityce kadrowej kieruje się niezrozumiałymi dla nas zasadami. Niestety, nie jest to ostatnio jedyny przykład takiej polityki w mediach publicznych - pisało SWS w przyjętej uchwale.
Rada nadzorcza weryfikowała zasadność zawarcia umów z kontrahentami zewnętrznymi i współpracownikami w 2015 roku przez kierownictwo portalu.
- Zarząd Polskiego Radia oczekuje wycofania się Stowarzyszenia Wolnego Słowa z bezpodstawnie formułowanych zarzutów wobec działań Zarządu Polskiego Radia - można było wtedy przeczytać w komunikacie przesłanym do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl. - Zdaniem zarządu Polskiego Radia - biorąc pod uwagę fakt, że Stowarzyszenie Wolnego Słowa było beneficjentem finansowym działań podejmowanych przez Andrzeja Mietkowskiego, jako dyrektora portalu Polskieradio.pl - wskazana byłaby daleko idąca ostrożność Stowarzyszenia Wolnego Słowa w wydawaniu opinii, jako strony zainteresowanej w sprawie - informował ówczesny zarząd spółki. Zaznaczał, że uchwała SWS „nie ma żadnych podstaw merytorycznych”.
- Zarzuty o niegospodarność ze strony zarządu Polskiego Radia są pomówieniem, zniesławieniem. Spotkają się z właściwą odpowiedzią - mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Andrzej Mietkowski.
Polskie Radio: rozwiązanie umowy o pracę z Andrzejem Mietkowskim było niesłuszne
Dziennikarz podjął kroki prawne w tej sprawie, ale ostatecznie zdecydował się zawrzeć ugodę ze spółką. W poniedziałek, 11 lutego br. Polskie Radio wydało oświadczenie w sprawie zwolnienia Andrzeja Mietkowskiego.
„Polskie Radio S.A. po zapoznaniu się z wyjaśnieniami redaktora Andrzeja Mietkowskiego i po przeprowadzeniu dodatkowego audytu uznało, że najlepszym rozwiązaniem jest ugodowe zakończenie sporu sądowego na warunkach satysfakcjonujących obie strony. Jednocześnie Zarząd Polskiego Radia S.A., uznał, iż decyzja o rozwiązaniu umowy o pracę z Panem Andrzejem Mietkowskim była niesłuszna. Tak uzgodnione stanowisko jest wyrazem obustronnej dobrej woli i nie będzie w przyszłości komentowane" – stwierdzono w komunikacie.
Andrzej Mietkowski to działacz opozycji w okresie PRL, dziennikarz, publicysta i tłumacz. W swojej karierze pracował m.in. w BBC, Deutsche Welle, w Radiu Wolna Europa, był kierownikiem redakcji "Wiadomości", szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, szefem portalu PolskieRadio.pl był w latach 2008-2016.
Dołącz do dyskusji: Polskie Radio przyznaje, że zwolnienie Andrzeja Mietkowskiego było niesłuszne