SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski MUX-8 zakłóca DAB+ w Czechach? „Rygorystycznie przestrzegamy pozwoleń”

Český rozhlas, czyli czeski odpowiednik Polskiego Radia poinformował na swoim portalu, że multipleksy DAB+ w tym kraju są zakłócane przez polski MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Przedstawiciel Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapewnia Wirtualnemedia.pl, że żadne skargi z Czech nie wpłynęły, a częstotliwości uzgodniono z sąsiednimi krajami.

fot. dabplus.cz fot. dabplus.cz

Czeskie radio twierdzi, że źródłem zakłóceń jest obiekt Emitela RTON Jelenia Góra Śnieżne Kotły.  Ma zakłócać MUX-y operatorów CzDA i Color DAB+. - Cyfrowe radio DAB+ w Czechach boryka się z problemem zakłóceń powodowanych przez polski MUX-8, który nadaje w standardzie DVB-T w paśmie III. Polska nie planuje jeszcze migracji tego multipleksu do technologii DVB-T2, blokując tym samym możliwość efektywnego wykorzystania pasma dla sygnałów DAB+. Ogranicza to znacznie zasięg czeskich multipleksów położonych w Pradze i na północny-wschód od tego miasta. W przypadku obu wcześniej wymienionych operatorów dotyczy to kanału 6. - poinformowano na portalu digital.rozhlas.cz.

Czeski nadawca chce wywarcia presji na Polskę

Portal cytuje rzeczniczkę Czeskiego Urzędu Telekomunikacyjnego, która twierdzi, że nie ma żadnych informacji, jakoby miała nastąpić poprawa w tej sprawie. Czesi liczą, że wprowadzenie nowocześniejszego standardu DVB-T2 rozwiąże problem. Pomijają fakt, że niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli wdrożyć nowy standard. Wcześniej nadawcy stacji z ósmego multipleksu muszą wystąpić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmiany koncesji. Kiedy regulator się na to zgodzi, Emitel przygotuje harmonogram zmiany standardu.

Czeskie radio w swoim artykule myli też MUX-8 z MUX-3. Podaje, że z przyczyn politycznych ósmy multipleks jest nadawany w obecnym kształcie. To trzeci multipleks z głównymi kanałami Telewizji Polskiej nie przeszedł na DVB-T2 w 2022 roku. Na wniosek ówczesnego ministra Mariusza Kamińskiego prezes UKE zgodził się, żeby nadawał w starym standardzie do końca 2023 roku. Tym samym stacje TVP działały na starszych telewizorach i dekoderach, a kanały nadawców komercyjnych, jak TVN i Polsat, wymagały zmiany odbiornika. W grudniu ub.r. MUX-3 przeszedł na DVB-T2.

- Dla skutecznego rozwiązania konieczne byłoby zapewne wywarcie presji na Polskę ze strony państw ościennych lub Unii Europejskiej. Bez tego wsparcia nadawanie cyfrowe DAB+ może nadal napotykać zakłócenia w niektórych obszarach Republiki Czeskiej. Polska nie przejmuje się problemem okupowanego Pasma III. Rozwój radia cyfrowego wspierany jest praktycznie wyłącznie przez radio publiczne - zauważył czeski nadawca.

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi UKE Jackowi Oko, aby pasmo VHF zajmowane przez MUX-8 przypadło multipleksom cyfrowego radia DAB+. Ósmy multipleks zostałby przeniesiony na pasmo MUX-5 (UHF). Szef UKE nie zdecydował się na taki ruch. Nie rozpisał też konkursu na operatora ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Największym zasięgiem w tej technologii może pochwalić się Polskie Radio. Pozostałe emisje mają charakter lokalny lub eksperymentalny.

Czeski urząd: Nie zarejestrowaliśmy żadnej oficjalnej skargi

O rzekome zakłócenia z Polski zapytaliśmy czeskiego odpowiednika UKE. - Urząd nie zarejestrował obecnie żadnej oficjalnej skargi dotyczącej zakłóceń czeskiego DAB+ przez polski multipleks telewizyjny. To przedwczesne pytanie, ponieważ budowa i rozwój sieci nadawczych DAB+ rozpoczęła się dopiero niedawno i w związku z tym programy są nadawane z ograniczonej liczby nadajników - mówi Wirtualnemedia.pl Teresa Meravá, rzeczniczka prasowa Czeskiego Urzędu Telekomunikacyjnego.

Także Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE twierdzi, że żadna skarga z Czech nie wpłynęła. Jaką procedurę UKE zastosowałby, gdyby tak się stało? - Skontrolowalibyśmy zgodność parametrów nadawania z pozwoleniem radiowym. Pozwolenie zostało wydane po procesie koordynacji międzynarodowej - odpowiada Tomaszewski.

Zanim jakakolwiek stacja radiowa lub multipleks zacznie działać, UKE przeprowadza konsultacje międzynarodowe z regulatorem z sąsiednich krajów. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, konsultacje z naszymi wschodnimi sąsiadami przedłużały się, co opóźniało start niektórych stacji radiowych.

MUX-8 oficjalnie rozpoczął działalność 1 sierpnia 2016 roku, a więc stosowną procedurę przeprowadzono już dawno temu. - Prowadzimy emisje zgodnie z pozwoleniami i zawsze rygorystycznie przestrzegamy pozwoleń radiowych - zapewnia Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Dołącz do dyskusji: Polski MUX-8 zakłóca DAB+ w Czechach? „Rygorystycznie przestrzegamy pozwoleń”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vvvvv
Te Czechy to niech się zajmą sobą. Jak nie kopalnie to nadajniki .....
2 1
odpowiedź
User
Babagogo
Czeso to strasznie rozczeniowy naród
1 1
odpowiedź
User
ano
Te Czechy to niech się zajmą sobą. Jak nie kopalnie to nadajniki .....
Słuszna uwaga !
1 1
odpowiedź