SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Emitel przekazał kolejnych 50 nadajników telewizyjnych Ukrainie

Operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel przekazał kolejną partię urządzeń na potrzeby odbudowy sieci nadawczej w Ukrainie. Dostawa 50 sztuk nadajników telewizyjnych umożliwi wznowienie i utrzymanie stabilnej transmisji sygnału telewizyjnego na wyzwolonych terenach kraju.

Ukraiński kanał telewizyjny 1+1 Ukraiński kanał telewizyjny 1+1

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych i bombardowań uszkodzonych zostało kilkadziesiąt ukraińskich ośrodków nadawczych. Ponowne uruchomienie i utrzymanie emisji telewizyjnych i radiowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli, także z uwagi na prowadzoną ze strony rosyjskiej wojnę informacyjną. Emitel od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie wspiera ukraińskie władze w sukcesywnej odbudowie krytycznej infrastruktury nadawczej.

Zobacz także:  Co pokazuje telewizja w Rosji? Putin jak dziennikarz, wirus z USA, kijowski reżim, LGBT

„Natychmiast nawiązaliśmy kontakt z władzami ukraińskimi”

 O dostarczaniu nadajników przez Emitel do zaatakowanego przez Rosję kraju informowaliśmy już w maju. Wówczas Emitel zorganizował punkt techniczno-logistyczny we wschodniej części kraju, w którym eksperci firmy konfigurują i przygotowują do transportu urządzenia oraz sprzęt telekomunikacyjny i radiotelekomunikacyjny. Wysyłka sprzętu prowadzona jest sukcesywnie. Obecnie Emitel przekazał stronie ukraińskiej 50 nadajników DVB-T na potrzeby emisji telewizji naziemnej. Dodatkowo podjęta została inicjatywa zaangażowania do pomocy innych europejskich operatorów sieci nadawczych, zrzeszonych w ramach organizacji Broadcast Networks Europe (BNE). Dzięki tej współpracy do Polski, a następnie na Ukrainę, trafiają dostawy potrzebnego sprzętu, w tym nadajników i anten telewizyjnych oraz UKF (radiowych). Od końca marca do końca czerwca trwał w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. W standardzie DVB-T nadają już tylko MUX-3 (maksymalnie do końca 2023 roku) i MUX-8.

– Kiedy w lutym br. świat obiegły zdjęcia bombardowanych ukraińskich miast i wsi, w tym zniszczonej wieży telewizyjnej w Kijowie, natychmiast nawiązaliśmy kontakt z władzami ukraińskimi i zaoferowaliśmy pomoc. Nasi koledzy z firm telekomunikacyjnych w Ukrainie z narażeniem życia walczą o utrzymanie łączności oraz emisji ukraińskiej telewizji i radia.  Wiemy doskonale, jak ważne jest  dotarcie do obywateli z wiadomościami oraz innymi audycjami, które pokazują prawdziwy obraz wydarzeń tej okrutnej wojny i służą utrzymaniu ducha walki. Nie byłoby to możliwe bez stałych dostaw odpowiedniego sprzętu i urządzeń – powiedział Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.

Emitel wspiera Ukrainę

Operator podkreśla, że od początku wojny włącza się w pomoc Ukrainie i uchodźcom przebywającym w Polsce.  We współpracy z polskimi nadawcami, na potrzeby uchodźców przebywających w Polsce, uruchomione zostały emisje radiowe oraz telewizyjne w języku ukraińskim. Spółka zdecydowała się również na adaptację jednego z budynków administracyjnych w Poznaniu na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Ostatnie prace wykończeniowe zostały wykonane przez samych pracowników Emitel w ramach wolontariatu pracowniczego.  Obecnie w tej lokalizacji przebywa około 25 osób, którymi opiekuje się stowarzyszenie „Warto razem”, mające doświadczenie w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy.

- Bardzo się cieszę, że w pomoc dla walczącej Ukrainy włączają się aktywnie również pracownicy Emitela, którzy często poświęcają swój prywatny czas wspierając uchodźców w Polsce. Jako spółka będziemy kontynuować wsparcie materialne i rzeczowe dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Wiemy, jak bardzo naród ukraiński wyczekuje końca wojny i możliwości odbudowy kraju. Kiedy to nastąpi, będziemy gotowi podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w zakresie budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej – dodał Kozłowski.

Dołącz do dyskusji: Emitel przekazał kolejnych 50 nadajników telewizyjnych Ukrainie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Nic nie mam do Ukrainy,ale zostalem pozbawiony odbioru NTC z nadajnika Ilawa/Kisielice.
0 0
odpowiedź
User
Tomek
I po co? Żeby ukraińską propagandę sukcesu puszczali? Putinek właśnie im 30% energetyki zbombardował. A dopiero się Ukraińcy przechwalali, że ruscy nie mają już rakiet.
0 0
odpowiedź
User
Razor
Nie mam nic do Ukrainy, bo trwa tam od pół roku istny horror, ale może zamiast rozdawać nadajniki, warto byłoby zwiększyć możliwości sygnałowe rodzimych MUX-ów?
0 0
odpowiedź