SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mike Urbaniak i Maciej Nowak odchodzą z RDC. Za Ewą Wanat odejdą kolejni?

W poniedziałek przebywająca na zwolnieniu lekarskim redaktor naczelna Polskiego Radia RDC Ewa Wanat została dyscyplinarnie zwolniona przez prezes spółki Jolantę Kaczmarek. W ramach protestu ze stacją pożegnali się już Mike Urbaniak i Maciej Nowak.

Jak informował wczoraj portal Wirtualnemedia.pl, Ewa Wanat została zwolniona dyscyplinarnie przez zarząd RDC. Wanat od kilku miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim, a o decyzji zarządu spółki dowiedziała się z dokumentów przesłanych drogą pocztową. W przesłanym do nas oświadczeniu prezes RDC Jolanta Kaczmarek wyjaśniła, że powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania do Ewy Wanat, której „działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki”.

Chodzi o wpis dziennikarki na Facebooku o treści: „Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?”. W opinii zarządu RDC komentarz ten narusza zasady zawartej umowy o pracę oraz obowiązujące w spółce regulacje wewnętrzne i normy etyczne. Wpisem na koniec września miała zająć się rada nadzorcza radia.

- Cytowany powyżej wpis, którego konsekwencją były dalsze komentarze i opinie autorstwa pani Ewy Wanat, z racji pełnienia przez panią Ewą Wanat funkcji redaktor naczelnej, były odbierane jako stanowisko Rozgłośni. W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór Rozgłośni przez opinię publiczną - tłumaczy prezes Jolanta Kaczmarek w stanowisku przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, kierownictwo rozgłośni nie rozmawiało z pracownikami na temat zmiany na stanowisku redaktora naczelnego. Część zespołu jest zawiedziona zwolnieniem Ewy Wanat, niektórzy - jak Mike Urbaniak i Maciej Nowak - już rozstali się z rozgłośnią.

- Jest mi zwyczajnie przykro, że niszczy się naszą dwuletnią pracę, wielki wysiłek, by zbudować publiczne radio z misją. Ewa Wanat pokazała, że można z niszowej, regionalnej stacji radiowej, o której miało kto słyszał zrobić opiniotwórcze medium, w którym bywają najważniejsze nazwiska ze świata polityki, nauki i kultury. Za to podziękowano jej zwolnieniem z pracy - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Urbaniak. - Nie wiem, kto z radia odejdzie, a kto w nim zostanie. To są indywidualne decyzje moich kolegów i koleżanek. Ja z pewnością odchodzę - dodaje.

Mike Urbaniak w RDC był gospodarzem audycji „Pan od kultury” i „Pan od kultury. Po południu” oraz współprowadził „Świątek piątek. Plan na weekend” z Michałem Trzcińskim i „Homolobby” z Maciejem Nowakiem. Urbaniak pożegnał się ze słuchaczami w poniedziałek przed godz. 23.00 na koniec prowadzonego przez siebie pasma. Tego dnia wyemitowano również powtórkę audycji „Homolobby”, która w tym kształcie już nie wróci na antenę. Z naszych informacji wynika, że Maciej Nowak również nie będzie współpracował ze stacją.

Inny pracownik RDC w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przyznaje, że w redakcji pojawiają się myśli o rezygnacji. Zwraca jednak uwagę, że pracownicy pozostają zdezorientowani. - Bardzo łatwo jest coś powiedzieć i zadeklarować, a to jest przecież trudna i poważna sprawa, bo ludzie mają pracę. Nie należy przywiązywać wielkiej wagi do pierwszych deklaracji - odpowiada na pytanie o kolejne odejścia z RDC. - To zależy od tego, co powiedzą nam Ewa Wanat i prezes spółki. Nie wiemy, jakie jest zdanie Ewy, co ona myśli o radiu, które zrobiła. Dobrze byłoby, gdyby jedna i druga strona spotkała się z nami i o tym porozmawiała - dodaje.

W marcu br. zarząd RDC rozstał się z Elizą Michalik, która prowadziła autorską audycję „Bez pudru”. W sobotnie poranki Michalik komentowała z gośćmi m.in. bieżące wydarzenia w kraju. - Usłyszałam, że jestem osobą o zbyt wyrazistych poglądach i że współpraca z kimś tak wyrazistym okazała się w publicznym radiu nieudanym eksperymentem - tłumaczyła wówczas Michalik. Wówczas część zespołu w proteście chciała odejść z pracy.

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od marca do sierpnia 2015 roku udział RDC w warszawski rynku radiowym wyniósł 1,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Mike Urbaniak i Maciej Nowak odchodzą z RDC. Za Ewą Wanat odejdą kolejni?

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gossip
I to są dziennikarskie standardy, które właśnie powinny obowiązywać w publicznym radiu. Tam nie powinno być miejsca na chamstwo, zwłaszcza jeśli dotyczy to redaktor naczelnej. Poza tym nie był to pierwszy "wyskok" pani Wanat, która być może jest dobrym organizatorem pracy redakcji, ale jej niewyparzony i chamski język w publicznym radiu jest nie do zaakceptowania. Chcieliście to macie te skumbrie w tomacie.
odpowiedź
User
Szechterowski
Igor Janke wyrzucony z radia TOK FM

Igor Janke nie poprowadzi już wtorkowych wydań „Poranka z radiem TOK FM”. Ewa Wanat, szefowa rozgłośni, w ubiegłym tygodniu rozwiązała współpracę z dziennikarzem w trybie natychmiastowym.

Wanat powiedziała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że powodem jej decyzji była zbyt duża liczba protestów słuchaczy dotycząca audycji, prowadzonej przez Janke.

Dziennikarz w piątek umieścił na swoim blogu w Salon24 komentarz. Wyraża w nim zdziwienie spowodowane tą sytuacją, ponieważ – jak twierdzi – słyszał od szefowej wiele pochwał dotyczących jego audycji.

- Nie chcę komentować treści, które na swoim blogu umieszcza Igor Janke. Decyzję o rezygnacji ze współpracy podjęłam ze smutkiem, a wynikała ona z faktu, iż liczba protestów od słuchaczy przekroczyła tzw. „masę krytyczną”, a to jest już sygnał, by podjąć konkretne kroki. Poza tym Igor Janke nie był etatowym pracownikiem radia TOK FM, tylko jego współpracownikiem, a w takiej sytuacji naturalne jest pewna rotacja – powiedziała nam Wanat.

Janke nie kryje rozżalenia. - Do tej pory wielokrotnie słyszałem od szefowej TOK-u, że audycje są bardzo dobre i słuchalność wtorku bardzo dobra. Namawiała mnie do wyrazistych komentarzy i wyrazistego wygłaszania swoich poglądów. Teraz okazało się, że to jest jednak problem. Jakoś liczba tych listów gwałtownie wzrosła – napisał Janke w swoim komentarzu.

Dziennikarz dodał, że lubił prowadzić swoją audycję, ponieważ „lubił rozmawiać z ludźmi, z którymi się nie zgadzał”. - Ale widać, że nastał czas żołnierzy. Nie jestem żołnierzem PiS, nie jestem żołnierzem PO ani lewicy. To daje komfort, choć czasem płaci się za to. Nie zgadzałem się z ogólnym tonem TOK FM, ale przyznam, że bardzo polubiłem tę swoją audycję. To jest jednak prywatne radio i każdy właściciel ma prawo zatrudniać, kogo chce – czytamy w komentarzu.

Janke wyraził także żal, że nie pozwolono mu zrobić ostatniej audycji, w której mógłby pożegnać się ze słuchaczami. - Zdaje się dobry obyczaj nakazuje, by tak zrobić. Ale jak widać, obyczaje się zmieniają – napisał.

Wśród dziennikarzy zaczynają się już spekulacje, czy powodem wyrzucenia Igora Janke z radia TOK FM nie był przypadkiem wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, który pojawił się w dniu jego rozstania z TOK FM na stronie Salon24, której jest szefem. Strona ta określa się jako „niezależne forum publicystów” i jest platformą blogową, na której ukazują się komentarze, artykuły oraz wywiady.

Igor Janke współpracował z radiem TOK FM od 2007 roku, gdzie prowadził wtorkowe wydania „Poranka z Radiem TOK FM”. Obecnie jest jednym ze współprowadzących program „Minęła dwudziesta” w TVP INFO oraz publicystą. Wcześniej Janke był m.in. redaktorem naczelnym PAP oraz szefem działu politycznego „Rzeczpospolitej”. Jest autorem książki „POPiSowa kronika upadku”.
odpowiedź
User
radio rwanda
postawcie krzyż na niepodległości i na myśliwieckiej i non stom msza w intencji prezeydenta. i co? i tak was wszystkich wy-pier-do-lą, a potem tylko radio tysiąca wzgórz nada komunikat o konieczności zabicia karaluchów i wstaną legiony na kaczych łapach i nas zarżną
odpowiedź