SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WP Radio opuści multipleksy DAB+. Wirtualna Polska skupi się na Open.fm

WP Radio wkrótce opuści multipleksy DAB+. Zasiadający w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji prof. Tadeusz Kowalski informuje, że regulator przychylił się do wniosku nadawcy i uchylił koncesje stacji. Wirtualna Polska zamierza skoncentrować się na internetowej platformie Open.fm. 

WP Radio jest dostępne na multipleksach lokalnych DAB+ w Tarnowie, Rzeszowie, Poznaniu, Warszawie, Częstochowie, Katowicach i w Toruniu. Zdaniem prof. Kowalskiego przyczyną wniosku o uchylenie koncesji były względy biznesowe. Stacja rozpoczęła nadawanie w cyfrowym eterze pod koniec 2022 roku. Dwa lata wcześniej ruszyła emisja WP Radia w internecie. KRRiT jeszcze nie zdecydowała czy wyłoni w konkursie inną stację, która zajmie miejsce WP Radia na multipleksach. We wrześniu informowaliśmy, że regulator uchylił koncesję na nadawanie Radia Konin FM na multipleksie lokalnym DAB+ w Poznaniu. Prof. Kowalski mówił, że nadawca uzasadnił decyzję wyższymi kosztami nadawania i opłat na rzecz ZAiKS-u. 

Dlaczego WP Radio rezygnuje z DAB+? - Decyzja wynika z przeglądu naszych strategicznych projektów i analizy trendów rynkowych. Popularność radia cyfrowego DAB+ w Polsce pozostaje na niskim poziomie. Zdecydowaliśmy się skoncentrować nasze działania na platformie internetowej Open.fm, która umożliwia większą interakcję z użytkownikami, personalizację treści oraz efektywne wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak DAI – mówi Wirtualnemedia.pl Michał Siegieda, rzecznik prasowy WP.

Za pośrednictwem Open.fm poza tradycyjnymi stacjami radiowymi różnych nadawców, można słuchać szeregu stacji o ściśle określonym gatunku muzycznym. To na przykład Top Hits 2024, Impreza, 100% Hits, Pop Na Cały Dzień, W Podróży, 90s Hits, Po Polsku 80s. W usłudze nie brakuje też podcastów. Za 6,99 zł miesięcznie można wyłączyć reklamy i banery reklamowe i uzyskać dostęp do stacji i podcastów premium. Roczna subskrypcja to wydatek w wysokości 55,99 zł.

Mała popularność DAB+ w Polsce

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM. Dla porównania, z badania Audio Trends 2024 wynika, że w Niemczech 10,7 mln osób codziennie słucha stacji przez DAB+.

Największym zasięgiem DAB+ może się poszczycić multipleks Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne). Nadawca publiczny podawał, że 93 proc. wynosi zasięg ludnościowy multipleksu i ok. 90 proc. zasięg powierzchniowy.

W 2022 roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście.

Multipleksy eksperymentalne są dla nadawców okazją do przetestowania swoich formatów muzycznych na odległych rynkach. Dlatego w wielu częściach Polski można słuchać m.in. Muzycznego Radia z Jeleniej Góry. Choć część pasjonatów słucha takich rozgłośni w DAB+, to nie są one objęte badaniami słuchalności.

Ponad 2 lata temu na wniosek strony rynkowej zawieszono konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. KRRiT miała go wznowić po wyłonieniu operatora przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nie stało się to do dzisiaj. Stacje prywatne krytykują DAB+. Twierdzą, że to przestarzała i nieefektywna technologia. Wymaga dużych nakładów finansowych, a nie gwarantuje jakości i zasięgu porównywalnego do analogowego FM. Apelują, żeby cyfryzację radia oprzeć na internecie.

Dołącz do dyskusji: WP Radio opuści multipleksy DAB+. Wirtualna Polska skupi się na Open.fm

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Bez jakiejkolwiek wizji na rozwój DAB+, technologia ta nie ma przyszłości w Polsce. Czesi wydali koncesje na sieci DAB+ 8 operatorom a ci właśnie budują sieć nadajników. 100.000 do 190.000 Euro wydają ogólnoniemieckie stacje miesięcznie na dystrybucję ich sygnału w całym kraju. Jakoś się to opłaca. Polska czeka, aż ktoś z góry narzuci datę wyłączenia UKF.
12 7
odpowiedź
User
Krzysiek
A wystarczy połączyć stacje 😉
2 11
odpowiedź
User
Ewelka3455
Krzysiek, po wyłączeniu sygnału analogowego się połączą...
4 4
odpowiedź