Polacy lepiej oceniają sytuację ekonomiczną kraju
O ponad 5 proc. zmniejszyła się w porównaniu z marcem grupa Polaków oceniających sytuację ekonomiczną kraju jako złą lub pogarszającą się - pokazuje badanie Pentor Research International. Jednak pesymistów jest nadal więcej niż optymistów.
W ciągu ostatniego miesiąca grupa Polaków oceniających sytuację ekonomiczną kraju jako złą zmalała o 6 proc. - w styczniu stanowili oni połowę ogółu, a w obecnie - 44 proc. W tym samym czasie liczba osób uznających kondycję polskiej gospodarki za dobrą wzrosła z 11 proc. do 16 proc.
Jeszcze wyraźniej zmniejszył się odsetek Polaków oceniających sytuację ekonomiczną kraju jako pogarszającą się - w marcu taką opinię deklarowało 65 proc. badanych, podczas gdy w kwietniu - 54 proc. Zmiany na dobre dostrzegło natomiast 6 proc. respondentów, czyli o 1 proc. więcej niż przed miesiącem. Z kolei 42 proc. Polaków - o 6 proc. mniej niż w marcu - uważa, że obecny rok przyniesie zmiany na gorsze, podczas gdy poprawę w krajowej gospodarce przewiduje 26 proc. badanych - o 5 proc. mniej niż miesiąc temu.
Kondycję własnego budżetu domowego jako gorszą niż dwanaście miesięcy temu ocenia 33 proc. Polaków (o 8 proc. mniej niż w marcu), natomiast 9 proc. (tyle samo, co przed miesiącem) zauważyło poprawę pod tym względem. Z kolei zmian na gorsze w ciągu najbliższego roku spodziewa się 18 proc. ankietowanych (o 8 proc. mniej niż miesiąc temu), a tyle samo jest optymistów w tej kwestii (wzrost o 3 proc. w porównaniu z marcem). Jednak najwięcej Polaków zarówno nie zauważyło ostatnio zmian w swoim budżecie domowym (58 proc.), jak i nie spodziewa się ich w najbliższej przyszłości (63 proc.).
Na podstawie badania nasze społeczeństwo można podzielić na pesymistów (dobrze oceniających obecną sytuację gospodarczą, ale oczekujących jej pogorszenia), których jest 17,5 proc., sfrustrowanych (źle oceniających obecną sytuację i spodziewających się jej pogorszenia), których jest aż 24,1 proc., i zrezygnowanych (źle oceniających obecną sytuację i nieoczekujących zmian), których jest 13,9 proc. Z drugiej strony 18,1 proc. społeczeństwa stanowią usatysfakcjonowani (dobrze oceniający obecną sytuację gospodarczą i nieoczekujący zmian), również 20,1 proc. - optymiści (dobrze oceniający obecną sytuację gospodarczą i spodziewający się dalszej poprawy), a tylko 6,3 proc. - twardzi optymiści (źle oceniający obecną sytuację gospodarczą, ale liczący na jej poprawę).
Ogółem postawy pozytywne deklaruje 44,5 proc. Polaków (aż o 6,2 proc. więcej niż miesiąc temu), ale i tak przeważają pesymiści, stanowiąc 55,5 proc. ogółu. Przekonanie, że z naszymi problemami gospodarczymi możemy poradzić sobie bez pomocy krajów zachodnich, podziela 53 proc. ankietowanych (o 2 proc. więcej niż w marcu), a odmiennego zdania jest 47 proc. badanych. 57 proc Polaków chce, żeby zachodnie firmy jak najwięcej inwestowały w naszym kraju, przeciwne nastawienie ma jest 19 proc. badanych - o 2 proc. mniej niż przed miesiącem, a dla 24 proc. jest to obojętne.
Badanie ekonomicznych nastrojów Polaków zrealizowane zostało przez Pentor Research International w dniach 3-7 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów.
Dołącz do dyskusji: Polacy lepiej oceniają sytuację ekonomiczną kraju