SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po zgłoszeniu zastrzeżeń przez operatorów UKE przedłuża konsultacje w sprawie dostępu do infrastruktury kablowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydał decyzję o przedłużeniu okresu konsultacji projektów określających warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej - kanalizacji kablowej oraz kanalizacji telekomunikacyjnej w budynkach. Nowy proces konsultacyjny jest konieczny, bowiem w wyniku poprzedniego projekt został w istotny sposób zmieniony.

Projekty opracowane przez UKE dotyczą kwestii związanych z dostępem do infrastruktury kablowej przebiegającej w przystosowanych do tego studzienkach oraz w budynkach mieszkalnych, dzięki której operatorzy mogą realizować usługi związane z przewodowym internetem czy telewizją kablową.

W związku z tym UKE przygotował dwa dokumenty: „Warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji kablowej” oraz „Warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji telekomunikacyjnej budynku”, które na początku marca br. zostały skierowane do konsultacji z zainteresowanymi podmiotami.

Według regulatora projekty mają stanowić uniwersalny zbiór zasad i reguł w zakresie ubiegania się o dostęp oraz korzystania z infrastruktury przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w celu realizacji szybkiej sieci telekomunikacyjnej. Zdaniem UKE operatorzy uzyskają dzięki temu możliwość efektywnego wykorzystania istniejących zasobów.

Teraz UKE podjął decyzję o przedłużeniu konsultacji w sprawie przygotowanych dokumentów, o czym poinformował w komunikacie wyznaczając czas trwania nowego procesu konsultacyjnego na 30 dni.

Decyzja o powtórzeniu konsultacji jest spowodowana reakcją operatorów na przedstawione im dokumenty. Wyrazili oni swoje wątpliwości dotyczące projektów podkreślając m.in., że w proponowanym kształcie przyniosą one najwięcej korzyści Orange Polska, który obecnie dysponuje najbardziej rozległą infrastrukturą kablową. Według operatorów Orange po wprowadzeniu projektu miałby zyskać od 10 do 20 proc. więcej z opłat pobieranych za dostęp do swoich przewodów. Pojawiły się także zastrzeżenia związane z formalną i prawną stroną opracowanych przez UKE projektów.

Po zapoznaniu się z głosami zainteresowanych podmiotów regulator dokonał zmian w przedstawionych wcześniej projektach. Dotyczą one m.in. opłat za korzystanie z obcej infrastruktury, kwestii związanych z przekrojem kabli, karami umownymi oraz formalnych zapisów w umowach.

W przygotowanych przez UKE projektach po raz pierwszy regulacjom ma podlegać nie tylko infrastruktura kablowa należąca do Orange, ale także te prowadzone przez mniejszych operatorów, jak Toya czy UPC.

Dołącz do dyskusji: Po zgłoszeniu zastrzeżeń przez operatorów UKE przedłuża konsultacje w sprawie dostępu do infrastruktury kablowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl