SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znacznie większy zasięg naziemnego MUX-4 z kanałami Polsatu. Relaunch TV Mobilnej?

Zasięg czwartego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-4) obejmuje obecnie ok. 35 proc. powierzchni kraju. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl wkrótce w zasięgu multipleksu Polsatu znajdzie się blisko 70 proc. Polaków.

fot. Emitel/ Twitterfot. Emitel/ Twitter

Obecnie MUX-4 jest dostępny w Zielonej Górze, Olsztynie, Olsztynku, Barczewie, Ostródzie, Katowicach, Rybniku, Radzionkowie, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Radomiu, Sitkówce-Nowinach, Słupsku, Poznaniu, Kielcach, Koszalinie, Szczecinie, Policach, Gryfinie, Stargardzie, Częstochowie, Kłobucku, Skawinie, Krakowie, Tarnowie, Bydgoszczy, Warszawie, Legionowie, Toruniu, Karczewie, Solcu Kujawskim, Bydgoszczy, Pruszkowie, Aleksandrowie Kujawskim, Lublinie, Włocławku, Płocku, Rzeszowie, Głogowie Małopolskim, Białymstoku, Wasilkowie, Elblągu, Kaliszu, Wrocławiu, Ozimku, Opolu, Olsztynie, Legnicy, Walimie, Wałbrzychu, Łodzi, Pabianicach, Konstantynowie Łódzkim i okolicach.

Rozszerzenie zasięgu pod koniec czerwca i we wrześniu

Między 28 a 30 czerwca zostaną uruchomione nowe nadajniki lub zostanie zwiększona moc sygnału w działających w takich lokalizacjach jak: Bydgoszcz, Częstochowa, Elbląg, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Lublin, Olsztyn, Opole, Piła, Płock, Poznań, Przysucha, Rzeszów, Szczecin, Tarnów, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Żagań i Zamość.

W przypadku stolicy chodzi o uruchomienie nadawania z obiektu RTCN Raszyn, który gwarantuje znacznie większy zasięg niż dotychczasowe nadajniki MUX-4. Do podobnych zmian dojdzie na Podkarpaciu, bo 30 czerwca ma ruszyć emisja z RTCN Krosno "Sucha Góra". We wrześniu zmiany obejmą także: Białogard, Dęblin, Giżycko, Gniezno, Iławę, Kłodzko, Konin, Leżajsk, Płock, Siedlce, Solinę i Suwałki. Emisja MUX-4 ma się odbywać w standardzie DVB-T. Dopiero w przyszłym roku, wraz ze zmianami na wszystkich multipleksach, nastąpi przejście na standard DVB-T2.

Jakie kanały w MUX-4?

Emitel, operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji nie komentuje zmian związanych z MUX-4. - Prosimy o kontakt bezpośrednio z nadawcą w tej sprawie,  gdyż nie czujemy się upoważnieni do wypowiedzi w tej sprawie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menadżer ds. komunikacji i PR oraz rzecznik prasowy Emitela. Polsat w tej sprawie również milczy. Niekodowanym kanałem dostępnym z multipleksu czwartego jest Polsat News.

Jak informowaliśmy wcześniej, we wrześniu ma zostać jednak zastąpiony przez kanał Wydarzenia 24, który ma powstać na bazie Superstacji i "Wydarzeń". Polsat News jest kanałem, który zarabia m.in. dzięki opłatom od operatorów kablowych. W Polsacie słychać, że zwiększenie jego zasięgu naziemnego znacznie uszczupliłoby te przychody. Ponadto w ramach pakietu TV Mobilna w MUX-4 nadają kodowane: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Film, Polsat Cafe, Tele 5, Nickelodeon, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra, RMF FM, Muzo.fm, Radio Plus, TOK FM, Radio Zet, VOX FM, Radio Złote Przeboje, Rock Radio i Antyradio.

Relaunch TV Mobilnej?

Na stronie internetowej Cyfrowego Polsatu z trudem można znaleźć informacje dotyczące wspomnianego wcześniej pakietu TV Mobilna. Po dłuższym researchu trafiamy na opis dekodera M-T 5000. Blisko 90 zł kosztuje roczny dostęp do wszystkich tam oferowanych stacji. W miesięcznych opłatach to 15 zł za każde 30 dni. Poza kosmetycznymi zmianami programowymi o tej usłudze uruchomionej w 2012 roku słychać jednak niewiele.  Wówczas dopiero startowała naziemna telewizja cyfrowa i Cyfrowy Polsat liczył, że przy okazji uda się pozyskać przynajmniej część z osób, które nie mają platform satelitarnych albo wykupują najtańsze pakiety w sieciach kablowych. W

2013 roku pojawiały się nieoficjalne doniesienia, że TV Mobilna ma 100 tys. użytkowników. Już wtedy mówiono o powiększeniu zasięgu. Do znacznej poprawy jednak nie doszło. Będzie możliwa dopiero w tym roku. Cyfrowy Polsat może zdecydować się na relaunch trochę już zapomnianej usługi.

W Urzędzie Patentowym RP Polkomtel zarejestrował markę Polsat Box. Raczej nie dotyczy ona kanału telewizyjnego, bo jak ustaliliśmy wniosek w tej sprawie do KRRIT nie wpłynął. Cyfrowy Polsat nie zdradza, czy może chodzić o nowy dekoder. Europejskim i światowym trendem jest, że nadawcy oferują swoje dekodery łączące dostęp do naziemnej telewizji i platformy streamingowej. Taki dekoder w przyszłym roku chce wprowadzić na rynek m.in. Telewizja Polska. Być może Polsat Box będzie odświeżeniem marki TV Mobilna i dekoderem łączącym ofertę naziemną i internetową.

BCAST z pozwoleniami na testy w DVB-T2

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał pozwolenia na testy w standardzie DVB-T2 dla spółki BCAST, związanej z Cyfrowym Polsatem. Kilka dni temu informowaliśmy, że w Warszawie i we Wrocławiu będą nadawane kanały Polsatu i prawdopodobnie TV Republika oraz katolicka telewizja EWTN. Polsat cały czas nie zdradza jakie kanały z jego portfolio trafią do testowych multipleksów.  W Warszawie chodzi o kanał 23 (490 MHz, ERP 5,01 kW), we Wrocławiu kanał 41 (634 MHz, ERP 3,02 kW). Testy powinny rozpocząć się w ciągu kilku najbliższych dniach. Emisje testowe przed planowanym na pierwszą połowę 2022 roku przejściem na standard DVB-T2 prowadzą też Telewizja Polska (dostępny jest m.in. kanał TVP 4K) oraz TVN.

Dołącz do dyskusji: Znacznie większy zasięg naziemnego MUX-4 z kanałami Polsatu. Relaunch TV Mobilnej?

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Ten cały MUX 4 to nic innego jak zablokowanie pasma by zablokować rozwój bezpłatnej telewizji naziemnej. Polsat powinien stracić te nadajniki a nowy kanały fta powinna wybrać KRRiT.
odpowiedź
User
Pawel
W NTC czekam najbardziej na kanały TV Republika i Wydarzenia24 na multipleksie o największym zasięgu.
odpowiedź
User
Gosc
Dokładnie, należy zakończyć tę farsę zwaną mux 4 i zrobić z tego normalny komercyjny multipleks. Obecnie to jest tylko blokada częstotliwości przez przypadkowo rozmieszczone zakłocające się nawzajem nadajniki w odwrotnej polaryzacji do wszystkiego.
odpowiedź