SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 liderem w DVB-T we wrześniu, TVP Info w dół o prawie 10 proc.

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej we wrześniu br. w grupie 4+ była TVP1. W grupie 16-49 na pierwsze miejsce awansował Polsat, który wyprzedził TVP2 i TVN - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

We wrześniu 2023 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Średni udział tej stacji w porównaniu do września 2022 roku zmniejszył się o 11,50 proc. i wyniósł 12,29 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Wiceliderem była TVP2, która zanotowała udział na poziomie 11,65 proc., po wzroście o 0,65 proc.

TVP Info na podium

Podium uzupełnia TVP Info, które miało wynik na poziomie 9,06 proc., po spadku o 9,27 proc.

Czwarte miejsce ze spadkiem udziału o 3,48 proc. do 8 proc. zajął Polsat. Czołową piątkę uzupełnia TVN, którego udział spadł o 9,75 proc. do 6,20 proc.

Najwięcej zyskał kanał TVP Polonia, którego wynik względem września 2022 roku poszedł do góry o 386,75 proc. do 0,40 proc. Kanał w rankingu zajął miejsce ostatnie.

Z kolei najwięcej straciło TVP ABC, które w zestawieniu było 22. (po spadku z 18. lokaty). Jej wynik zmniejszył się o 49,76 proc. do 0,83 proc.

0,51 proc. udziału TVP Nauka

29. miejsce zajął nowy kanał - TVP Nauka, który nadaje od 3 października 2022 roku. Jego średni rynkowy udział w sierpniu br. wyniósł 0,51 proc.

Polsat wyprzedził TVP2 i TVN w 16-49

Wśród widzów w grupie 16-49 we wrześniu 2023 roku z miejsca trzeciego na pozycję lidera oglądalności w DVB-T awansował Polsat. Stacja ze średnim udziałem na poziomie 8,79 proc. zanotowała, względem analogicznego okresu rok wcześniej, spadek o 1,55 proc.

Drugi był TVN, którego wynik zmniejszył się o 11,82 proc. do 8,28 proc.

Podium uzupełnia TVP2 (8,18 proc., w dół o 13,80 proc.), która przed rokiem była liderem. Czwarta była Jedynka (6 proc., - 29,03 proc.).

Nielsen Audience Measurement nie udostępnia danych o oglądalności TV Trwam, bo stacja nie podpisała umowy z instytutem.

UKE: TVP może nadawać w DVB-T lub DVB-T2

Jak już informowaliśmy Urząd Komunikacji Elektronicznej zmodyfikował pozwolenia na nadawanie MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej. W zgodach na emisję multipleksu widnieje już nie tylko standard DVB-T, ale także DVB-T2. - MUX-3 może nadawać w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do końca 2023 roku - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W wykazie UKE dotyczącym naziemnej telewizji cyfrowej są dwa rodzaje zezwoleń dla MUX-3. Jedne obowiązują od 1 stycznia 2024 roku i umożliwiają emisję w DVB-T2. Drugie obowiązują tylko do końca 2023 roku. Do niedawna w rubryce dotyczącej systemu emisji widniała nazwa starszego DVB-T. W ostatnich tygodniach zmodyfikowano wykaz i znajduje się tam DVB-T/DVB-T2.

- MUX-3 może nadawać w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do końca 2023 roku. Po tym czasie może nadawać w standardzie DVB-T2. W kwestii dokładnej daty zmiany nadawania sugeruję zwrócić się do TVP, bo to w gestii TVP leży wybór zmiany standardu nadawania w 2023 roku - tłumaczy Tomaszewski z UKE.

TVP wciąż nie ujawnia daty zmiany standardu

Migracja na standard DVB-T2 z kodekiem HEVC dotyczy głównych anten Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia). Osoby ze starszymi telewizorami lub dekoderami stracą dostęp do tych stacji, kiedy dojdzie do zmian. Niedawno na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski stwierdził, że może to być nawet 0,5 mln gospodarstw domowych. Od ponad roku Krajowy Instytut Mediów nie prowadzi oficjalnych badań w tej sprawie. Wówczas 0,99 mln domostw było nieprzygotowanych na nowy standard.

Zmiana powinna nastąpić w listopadzie lub na początku grudnia, aby zdążyć przed sezonem urlopowym towarzyszącym świętom Bożego Narodzenia. Operacja standardu wymaga zaangażowania m.in. wielu inżynierów Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Niemal trzy tygodnie temu informowaliśmy, że trwają prace nad kampanią informującą społeczeństwo o możliwej utracie sygnału. Wciąż nie zakończono ich, a TVP nie zdradza harmonogramu migracji do DVB-T2/HEVC.

- Zgodnie z obowiązującą decyzją rezerwacyjną dla MUX-3 „zmiana systemu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC nastąpi nie później niż do dnia 1 stycznia 2024 roku. Telewizja Polska opracowuje założenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej w mediach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco - zapewnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

MUX-3 miał zmienić standard przed rokiem

MUX-3 miał zmienić standard w 2022 roku, podobnie jak MUX-1 (Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, TTV, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia 24 i płatny pakiet Polsat Box). Minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa UKE o zmianę terminu w związku z wojną na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy bowiem Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE pozwolił MUX-3 nadawać do końca 2023 roku w starym standardzie.

Nadawcy prywatni twierdzą, że rząd i UKE faworyzują TVP. Gdyby zmiana od razu objęła wszystkie multipleksy, zdecydowana większość ludzi wymieniłaby sprzęty. Tymczasem od ponad roku nadawcy prywatni narzekają na mniejsze zasięgi swoich stacji. Zapowiadają, że po przejściu MUX-3 na DVB-T2 podliczą stracone przychody reklamowe i będą się domagać rekompensaty od Skarbu Państwa. Mają być to setki milionów złotych.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z rządowego dofinansowania na dekoder (100 zł) lub telewizor (250 zł). Większość wnioskujących wybrało pierwszą opcję. W sumie dopłaty przyznano ponad 610 tys. osobom korzystającym z naziemnej telewizji cyfrowej. Resort cyfryzacji niedawno zapewnił, że jest gotowy do kolejnej edycji programu. Do tego celu wymagane byłoby jednak przyjęcie stosownej ustawy. Poprzednia zezwalała na dofinansowanie do końca zeszłego roku. W okresie kampanii wyborczej i na samym początku nowej kadencji parlamentu, uchwalenie na czas takich przepisów, jest mało realne.

Standardu na razie nie zmieni MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV). W DVB-T2/HEVC od początku jest nadawany MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TV Polonia, TVP Nauka, Alfa TVP, Belsat). Po przejściu na DVB-T2 kanały TVP3 i TVP Historia będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD). 

Dołącz do dyskusji: TVP1 liderem w DVB-T we wrześniu, TVP Info w dół o prawie 10 proc.

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trobek
TVP dilerem propagandy kłamią i kłamią masakra po wyborach na pole
odpowiedź
User
koko
Gdyby pokazywali drożyznę i za tanie paliwo byliby ostatni.
odpowiedź
User
C
Czy brak 3 kanałów naziemnych (Trwam, Alfa i Biełsat) w zestawieniu oznacza że paneliści Nielsena je bojkotują?
odpowiedź