Izba Wydawców Prasy chce reformy Rady Etyki Mediów
Izba Wydawców Prasy wzywa sygnatariuszy Konferencji Mediów Polskich i środowiska dziennikarskie do podjęcia rozmowy na temat reformy samej Konferencji a przede wszystkim Rady Etyki Mediów.
"Brak takiej reformy będzie musiał doprowadzić do powstania odrębnego ciała samoregulacyjnego które - zachowując pozytywne osiągnięcia REM - nie powieli błędów, jakie naszym zdaniem zostały popełnione, a przede wszystkim będzie reprezentatywne dla całego środowiska mediów, obdarzone należnym autorytetem i zdolne do sprawnego działania w obronie wartości określonych w Karcie Etycznej Mediów" - napisali w przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl oświadczeniu przedstawiciele zarządu IWP.
Decyzja zapadała podczas czwartkowego posiedzenia zarządu Izby Wydawców Prasy, na skutek listu otwartego dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i "Dziennika" potępiającego stanowisko REM w sprawie tekstu Anny Marszałek i Bertolda Kittela "Kasjer z Ministerstwa Obrony". Zdaniem przedstawicieli Izby stanowisko dziennikarzy potwierdza jej zastrzeżenia dotyczące działalności REM w jej obecnym kształcie. "Jednocześnie Izba jest przekonana, że istnienie ciała społecznego, stojącego na straży wartości określonych w Karcie Etycznej Mediów, jest wielce uzasadnione" - czytamy w oświadczeniu.
Izba Wydawców Prasy przypomniała wczoraj także swoje stanowisko z dnia 9 czerwca 2008 r. w sprawie Rady Etyki Mediów. "W naszej opinii ostatni okres działania Konferencji Mediów Polskich i Rady Etyki Mediów wykazał jednak, że formuła organizacyjna, w jakiej oba te ciała zostały powołane i przez te lata działały, i w której (zwłaszcza REM) w sposób wyrazisty zaznaczyły swą obecność w polskim świecie mediów - w znacznej mierze wyczerpała się i wymaga dostosowania jej założeń do dzisiejszej struktury i sytuacji mediów w Polsce."
Dołącz do dyskusji: Izba Wydawców Prasy chce reformy Rady Etyki Mediów