SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Politycy o proteście mediów. Wicepremier: oczekuję stanowiska resortu kultury

Chciałbym odpowiedzi na apel dotyczący niekorzystnych dla mediów przepisów prawa autorskiego; oczekujemy od minister kultury, że się do tego odniesie, bo to MKiDN jest odpowiedzialne za nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Głos zabrali także inni przedstawiciele rządzącej koalicji. 

Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP, Valdemar Doveiko Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP, Valdemar Doveiko

W czwartek ponad 350 redakcji prowadzi jednodniową akcję protestacyjną „Politycy nie zabijajcie polskich mediów!”. Zarówno najwięksi wydawcy (Wirtualna Polska, RASP, Agora) jak i lokalne media, wspólnie naciskają na rządzących, by zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. Jeśli przejdą w obecnej formie, wydawcy będą mocno osłabieni w negocjacjach wynagrodzeń za swoje treści z big techami (jak Google, Meta).

Protest mediów. Głos zabrał wicepremier

W czwartek głos na temat protestu zabrał wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na antenie TVP Info ocenił, że jest to bardzo ważny apel i ministerstwo kultury powinno jak najszybciej się do niego odnieść. "Oczekujemy od minister kultury, że się odniesie, bo to resort odpowiedzialny za tę ustawę" - podkreślił.

Dopytywany o jego działania w tej sprawie jako wicepremiera odpowiedział: współdziałamy w Radzie Ministrów i musimy polegać na kimś, kto przygotowuje ustawę, więc oczekuję od minister kultury rekomendacji.

"Ja uważam, że sprawa (...) jest do rozstrzygnięciu jak najbardziej. Jest jeszcze etap senacki, warto się nad tym zastanowić, ale ważna tu będzie rekomendacja ze strony MKiDN, które prowadziło dyskusję ze środowiskami twórców" - zauważył wicepremier. "Chciałbym odpowiedzi na protest mediów. Ministerstwo kultury musi się do niego odnieść jak najszybciej" - powtórzył szef MON.

Lewica jednoznacznie popisuje się pod apelem. Jako klub składaliśmy poprawki do ustawy o prawie autorskim, które zostały odrzucone - powiedział wiceminister Aktywów Państwowych Marcin Kulasek w czwartkowej rozmowie w Polskim Radiu 24.

"Jako klub składaliśmy poprawki do tej ustawy. Poprawki, niestety, nie przeszły, ale w kolejnym etapie trafi ustawa do Senatu, gdzie przy pomocy naszych senatorów i senatorek będą te poprawki złożone ponownie" - powiedział Kulasek.

Wiceminister podkreślił, że Lewica będzie przekonywać koalicjantów do poparcia ustawy. "Będziemy próbowali przekonać pozostałych koalicjantów, do tego, żeby skoro się tego nie udało przeprowadzić na szczeblach Sejmu, żeby te poprawki były zaakceptowane w Senacie - wyjaśnił. Podkreślił również, że warto się nad tą ustawą pochylić, o czym Lewica od samego początku mówiła jednoznacznie.

Dodał, że jeśli w Senacie również nie uda się przegłosować poprawek, kolejnym etapem będzie nowelizacja ustawy.

Resort kultury: rozmowy z mediami po przyjęciu ustawy

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedział gotowość do rozmów ze środowiskiem dziennikarskim. Stanie się to jednak dopiero po przyjęciu obecnie procedowanej ustawy o prawie autorskim.

"Jesteśmy świadomi, że realizacja prawa pokrewnego wydawców prasy będzie wymagać szczególnego monitorowania przez Ministerstwo Kultury. Dlatego będziemy tuż po przyjęciu obecnie procedowanej ustawy gotowi do rozmów ze środowiskiem prasy o narzędziach wsparcia prasy przez państwo, także w obszarze egzekwowania nowego prawa pokrewnego" – powiedział Andrzej Wyrobiec.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że wydawcy liczą na wielomilionowe wynagrodzenia od Big Techów, rozumiem świetnie, że obawiają się, że nie będą w stanie samodzielnie, czyli bez pomocy rządu, tych wynagrodzeń wyegzekwować. Nie zmienia to jednak faktu, że te wynagrodzenia im się należą, zgodnie z zapisami tej nowelizacji" – dodał Wyrobiec.

Zobacz: Portale walczą o pieniądze od gigantów cyfrowych. „Powinni płacić kilkaset mln zł rocznie”

Nowe prawo autorskie niekorzystne dla wydawców

Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie dyrektywy unijne – SATCAB II i DSM.

Pierwsza z przyjętych przez Sejm poprawek zakłada zwiększenie z trzech procent do 25 proc. objętości utworu, który może być wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej. Druga poprawka zastępuje sformułowanie "artyści i wykonawcy" słowami: "twórcy i wykonawcy" oraz zakłada, że także twórcy opracowania "utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego" są uprawnieni do stosownego wynagrodzenia.

Na posiedzeniu głosowano także m.in. poprawki zgłoszone przez Lewicę, które miały zabezpieczać interesy dziennikarzy i wydawców prasy. Nie uzyskały jednak poparcia.

"Prasie dziś grozi to, że zagłodzą ją cyfrowi giganci, że będzie więcej zwolnień dziennikarzy" - mówiła Daria Gosek-Popiołek (Lewica) apelując o przyjęcie poprawek. "Ta ustawa może pomóc wszystkim mediom i może wzmocnić nas, jako społeczeństwo, w odporności na dezinformację" - podkreśliła.

Dołącz do dyskusji: Politycy o proteście mediów. Wicepremier: oczekuję stanowiska resortu kultury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl