Grupa Azoty wyda na inwestycje 7 mld zł
Grupa Azoty, drugi co do wielkości producent nawozów w Europie, do 2020 roku zamierza przeznaczyć na inwestycje 7 mld złotych. W Tarnowie ma powstać instalacja granulacji nawozów sztucznych oraz nowa wytwórnia poliamidów.
– To dla nas rozwój: od produktu pierwotnego typu kaprolaktam przechodzimy do produktu bardziej przetworzonego i z nim potem chcemy wejść na rynki – mówi Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK SA.
Dzięki uruchomieniu nowej wytwórni Azoty mają produkować trzykrotnie więcej poliamidów, natomiast instalacja granulacji ma być znacznie nowocześniejsza od tej już istniejącej. Koszt obu inwestycji to prawie 500 mln zł, mają się zakończyć w 2016 roku.
– Inwestycje toczą się w każdej z firm. W Kędzierzynie budujemy nową elektrociepłownię i instalację na nowy plastyfikator o zdolnościach 50 tys. ton na rok. Chcemy modernizować linię produkcyjną mocznika i amoniaku. Niedługo w Puławach oddamy nową instalację związaną ze stokażem amoniaku – zapowiada Leszkiewicz.
Inwestycje w Puławach i Kędzierzynie mają być gotowe w 2016 i 2017 roku, a ich koszt szacuje się na blisko 650 mln zł.
Jak podkreśla prezes ZAK, wszystkie inwestycje mają podnosić konkurencyjność produkcji chemii w Polsce. Mimo że już dziś chemia uważana jest za wizytówkę polskiego przemysłu.
– Naszym zadaniem jest podtrzymywanie konkurencyjności, aby nie tracić rynku i odbiorców, bo jeśli nic nie będziemy robić, to będziemy się cofać – mówi Leszkiewicz. – Chodzi o to, żeby cały czas myśleć o doskonaleniu operacyjnym, obniżaniu kosztów, rozwoju i innowacyjności.
Zaznacza jednak, że oprócz wysiłków samych firm potrzebne jest również odpowiednie otoczenie, a dziś wiele czynników zewnętrznych może wpływać – również negatywnie – na kondycję polskiej chemii. Unijna polityka klimatyczna oznacza, że firmy przeznaczają na dostosowanie produkcji do wymogów środowiskowych dużą liczbę środków, które mogłyby wspomóc rozwój. Obciążeniem są dla nich również obowiązki autoryzacji produktów chemicznych.
– Jest jeszcze kwestia umowy transatlantyckiej. Jest kwestia barier celnych lub zwalniania z tych barier. To są wszystkie te elementy, które na zewnątrz będą dotykały naszej konkurencyjności, albo ją wzmacniając, albo osłabiając – wymienia prezes Grupy Azoty ZAK.
Negocjacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy o wolnym handlu mogą zakończyć się w przyszłym roku. Produkcja zakładów chemicznych jest w USA tańsza, również ze względu na tańszy gaz używany w procesie produkcji, tak więc zniesienie barier celnych może oznaczać duże zmiany na rynku.
Dołącz do dyskusji: Grupa Azoty wyda na inwestycje 7 mld zł
Musisz zrealizować kredyt ratunkowy
Ty decydujesz, swobodnie cel osobistego pożyczki, określić kwotę wymaganą i okres, w którym chcesz , aby rozłożyć spłatę swoich osobistych pożyczki. Prywatne pożyczki: Wszystkie powody ; Dyskretna i bardzo szybko możemy zrealizować żądania w dyskretnie . Wprowadź teraz twój wniosek kredytowy . Zapewniamy finansowanie bez osób odrzuconych przez tradycyjnych kredytów hipotecznych banków zapewniających pożyczki osobom w trudnej sytuacji finansowej, chętnie , ale spełniająca wszystkie warunki uzyskania i mogą zapewnić zgodność z warunkami spłaty po otrzymaniu wymaganych kredyt . Jesteśmy przygotowani , aby zaspokoić potrzeby naszej jednostki w ciągu 48 godzin , po formalnej umowy w sprawie zamówienia przez notarialnego i po deklaracji podatkowej , popyt bezpiecznie na prezentacji Bankowego folderu oraz dokumentów uzupełniających .
Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt : louisgabriel04@outlook.fr