Tegoroczna gala Fryderyków w Szczecinie. 25 czerwca muzyka poważna, 5 sierpnia rozrywkowa i jazz
Tegoroczne wręczenie muzycznych nagród Fryderyków odbędzie się w Szczecinie w w Operze na Zamku – wynika z oficjalnych zapowiedzi. Galę muzyki poważnej zaplanowano na 25 czerwca 2021 roku, artyści muzyki rozrywkowej i jazzu zostaną nagrodzeni 5 sierpnia.
Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej.
Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu.
Czytaj także: Polsat SuperHit Festiwal pod koniec czerwca, Bajm i Enej z koncertami
Zwycięzcy zostają wybrani w drugiej turze tajnego głosowania. Jego rezultat pozostaje tajny aż do momentu ogłoszenia laureatów na uroczystych galach – muzyki poważnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzu.
Fryderyki w dwóch turach
W dziedzinie muzyki poważnej Fryderyki wręczane są w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.
Ogłoszenie tego, które albumy muzyki klasycznej uhonorowane zostaną Fryderykiem 2021 nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Operze na Zamku w Szczecinie w piątek 25 czerwca br.
W br. szansę na statuetkę mają m.in. śpiewaczki Aleksandra Kurzak, Agata Zubel i Agnieszka Rehlis, skrzypek Jakub Jakowicz w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Wrocław Baroque Ensemble, a także Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”.
Zgodnie z zapowiedzią 25 czerwca zostaną wręczone także Złote Fryderyki, którymi Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej uhonorowała w tym roku dwie postaci polskiej kultury muzycznej: śpiewaczkę i pedagożkę Jadwigę Rappé, której kariera obejmuje tysiące recitali, koncertów symfonicznych i przedstawień operowych w najsłynniejszych salach świata, oraz dyrygenta, dyrektora naczelnego i artystycznego Polskiego Chóru Kameralnego „Schola Cantorum Gedanensis” – Jana Łukaszewskiego.
Według planu wręczeniu statuetek w murach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie mieści się Opera na Zamku, towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu polskich artystów.
Wieczór otworzy muzyka Antonia Vivaldiego (Allegro z opery Olimpiada). Elwira Janasik (mezzosopran), jedna ze śpiewaczek młodego pokolenia, przedstawi arię z opery Orlando Furioso, a towarzyszyć jej będzie orkiestra barokowa Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa.
Jedną z gwiazd wieczoru będzie polska flecistka Ania Karpowicz, laureatka tegorocznego Paszportu „Polityki”, propagatorka muzyki Mieczysława Weinberga, kompozytora związanego z trzema kulturami: polską, żydowską i rosyjską.
Nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna Kwartet Śląski uczci pamięć Krzysztofa Pendereckiego. W wykonaniu tego zespołu zabrzmi IV Kwartet smyczkowy (2016), w którym kompozytor podsumował swoje doświadczenia kompozytorskie, od awangardowych poszukiwań po próbę osiągnięcia syntezy z tradycją i duchowym wymiarem muzyki.
Czytaj także: Decyzja Owsiaka o organizacji Pol'and'Rock tylko dla zaszczepionych nie zaszkodzi mu wizerunkowo
Pianista Piotr Sałajczyk przypomni mazurki z op. 50 (nr 1 i 16) Karola Szymanowskiego, kontynuatora tradycji chopinowskiej i niezmiennie „drugiego po Chopinie” polskiego kompozytora.
Organizatorzy informują, że w programie koncertu znalazło się też miejsce na małą galę operową w wykonaniu polskich śpiewaków: Aleksandry Olczyk (sopran) i Łukasza Golińskiego (baryton). Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.
Współczesną odsłonę koncertu, inspirowaną smooth jazzem i muzyką filmową, reprezentować będzie pianista Aleksander Dębicz. W towarzystwie Łukasza Kuropaczewskiego (gitara) przedstawi własną aranżację utrzymanego w iberyjskim klimacie utworu Isaaca Albeniza Asturias. To fragment znakomitej tegorocznej płyty duetu Dębicz-Kuropaczewski, zatytułowanej Adela.
Relację z uroczystej gali wręczenia Fryderyków 2021 w kategoriach muzyki poważnej będzie można obejrzeć w telewizji TVP Kultura, a także wysłuchać na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2021 w Szczecinie będzie gala muzyki rozrywkowej i jazzu. Koncerty z udziałem nominowanych artystów odbędą się w czwartek 5 sierpnia br. w Hali Netto Arena. Organizatorzy wydarzenia zapowiadają wprowadzenie do sprzedaży puli biletów dla fanów muzyki.
Dołącz do dyskusji: Tegoroczna gala Fryderyków w Szczecinie. 25 czerwca muzyka poważna, 5 sierpnia rozrywkowa i jazz