Europejska wersja „Newsweeka” znika z kiosków, nie spełniła oczekiwań wydawcy
Po półtora roku od pojawienia się na rynku europejska edycja tygodnika „Newsweek” zostanie zamknięta. Przy wysokich honorariach dla autorów i niewielkich wpływach reklamowych tytuł nie był w stanie na siebie zarabiać.
O wycofaniu z rynku europejskiego „Newsweeka” doniósł serwis Politico, powołując się na informacje od pracowników redakcji. Wydawca, amerykańska spółka ITB Media nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień.
Przeznaczona dla czytelników w Europie edycja „Newsweeka” został wprowadzona do sprzedaży 1,5 roku temu w nakładzie 70 tys. egzemplarzy, tytuł był dystrybuowany w 40 krajach. Redakcja zatrudniała kilkunastu dziennikarzy, w tym kilku znanych publicystów, których zadaniem było przygotowywanie rozbudowanych, pogłębionych tekstów o tematyce adresowanej do europejskiego odbiorcy.
Według informacji podanych przez Politico honoraria dla autorów były wysokie, natomiast przychody pisma z reklam niewystarczające do tego, by tytuł był rentowny. Dlatego amerykańska spółka ITB Media podjęła decyzję o likwidacji kontynentalnego „Newsweeka”. Richard Addis, redaktor naczelny, który wcześniej był między innymi wydawcą „Daily Express” oraz „Canada’s Globe & Mail” podał się do dymisji. Pracownicy zatrudnieni w redakcji w Londynie jeszcze w tym tygodniu mają dowiedzieć się o prawdopodobnych zwolnieniach. Stanowiska zachowają natomiast osoby zatrudnione przy wydawaniu strony internetowej europejskiego „Newsweeka”.
Na kontynencie nadal sprzedawana będzie amerykańska edycja magazynu, wzbogacona o teksty przeznaczone dla europejskich czytelników. Bez zmian pozostaje także sytuacja wydawanego na naszym rynku przez RASP tygodnika „Newsweek Polska”, którego sprzedaż w I kwartale br. wynosiła ponad 113 tys. egzemplarzy (więcej o tym).
W kwietniu br. europejski „Newsweek” został odświeżony, wprowadzono w nim nowe działy i zatrudniono nowych autorów (zobacz szczegóły), nie ustrzegło to jednak tytułu przed ostatecznym zamknięciem.
Dołącz do dyskusji: Europejska wersja „Newsweeka” znika z kiosków, nie spełniła oczekiwań wydawcy