SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Więcej Polaków słucha radia przez DAB+

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM. 

Dołącz do dyskusji: Więcej Polaków słucha radia przez DAB+

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Kurczę, następny nawiedzony bredzi o kosztach bez patrzenia na rzeczywistość.

Argumentujesz jak 6-klasista. Oczywiści wszyscy mają jakiś dostęp do internetu w domu. 6-klasista powie ci, że internet nic nie kosztuje. Dla niego internet jest za darmo, bo rodzice płacą. Ale ktoś płaci i w tym przypadku radiowcy przerzucają koszt dystrybucji na słuchacza. Fakt jest, że jeżeli koparka przerwie ci światłowód w ulicy, to internet w domu nie będziesz miał. Miałem już taki przypadek przez 3 tygodnie, bo operator chciał, ale ktoś blokował dostęp do posesji. Radio grało do tej pory bez regularnych kosztów dla odbiorcy. Tylko wtedy jest to medium powszechne. Inaczej stanie się radio medium jak Spotify itp. jednym serwisem z wielu w sieci.
Porównaj to teraz z dostępem do DAB +

Gdyby w Polsce DAB+ był rozbudowany jak Holandii albo Niemczech dyskusja wyglądała by inaczej. Już dzisiaj Polacy pytają, dlaczego w Niemczech mam 60 programów a w Polsce tylko 10.
odpowiedź
User
Bitrate
Praktyczna implementacja DAB+ (patrz planowany MUX krajowy z 12 stacjami po 96 kbps) nie zapewni jakości porównywalnej z dzisiejszym FM.
O kant d*** pobić taką cyfryzację.

Jakość wielu stacji w MUXie Polskiego Radia też pozostawia wiele do życzenia (łącznie ze stacjami w mono... mamy 2024 rok i cofamy się do lat 50-tych XX wieku).
odpowiedź
User
ppp
Kurczę, następny nawiedzony bredzi o kosztach bez patrzenia na rzeczywistość.

Argumentujesz jak 6-klasista. Oczywiści wszyscy mają jakiś dostęp do internetu w domu..

No właśnie, wszyscy mają dostęp i za niego płacą. I nie potrzebują ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z rozbudową dAB + (czy to poprzez zakup nowego odbiornika, czy to pośrednio przez podatki na rzecz finansowania radia publicznego).
DAB + to ślepa uliczka, proponuje coś co u nas jest już dawno osiągalne poprzez internet
odpowiedź