SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy warto kupić radioodbiornik DAB+? Ceny zaczynają się od 100 zł

Zdecydowana większość Polaków nie posiada tunera radiowego DAB+. Dzięki multipleksom Polskiego Radia, lokalnym i eksperymentalnym, w niektórych częściach Polski oferta programowa cyfrowego radia jest coraz bogatsza. Najtańsze tunery DAB+ nabędziemy w popularnych sklepach za około 100 zł. Za sprzęt stereo przeważnie trzeba jednak zapłacić kilka razy więcej.

Dołącz do dyskusji: Czy warto kupić radioodbiornik DAB+? Ceny zaczynają się od 100 zł

64 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Quality
W Szczecinie odbieram 85 stacji DAB + , niemieckie nadaja ok 72 kbps ... w wiekszosci ok 16 stacji na mux.


Jak widać na przykładzie, nie wszystko co Niemieckie jest solidne i dobre. Raczej powinniśmy się uczyć na błędach innych krajów, a nie je bezmyślnie powielać.
A tak jeszcze kiedyś o jakości pisała sama KRRiT i eksperci w tzw. "Zielonej Księdze cyfryzacji radia w Polsce":

"Jak widać, zagospodarowanie multipleksu to kompromis pomiędzy jakością dźwięku, a liczbą programów. Jeśli przyjmiemy założenie, że nadawcy publiczni powinni nadawać program o jakości bliskiej do tej, którą obecnie mamy w FM to jakość programu w emisji cyfrowej powinna kształtować się na poziomie nie mniejszym 128 kb/s – 112 kb/s bez względu na to, czy jest to program muzyczny czy słowny (język polski z uwagi na tzw. „głoski szeleszczące” wymaga strumienia jak dla programu muzycznego). Ponadto w pojemności multipleksu (1152 kb/s) należy uwzględnić miejsce na usługi dodatkowe. Oznacza to, że optymalna liczba programów na multipleksie nadawanych z jakością najbardziej zbliżoną do nadawanej w FM powinna oscylować między 8 a 10. Z powyższego wynika, że należałoby zastanowić się, czy na multipleksie publicznym nie powinno znaleźć się 8 programów z możliwością zwiększania ich liczby do 9."

A więc nawet 8-9 stacji per MUX oferuje ledwie jakość zbliżoną do obecnego analogowego standardu (a niektóre... jak np. PR2 czy Radio Chopin potrzebowały w teorii minimum 160 kbps i więcej). Taki to "cyfrowy postęp" dokonuje się na naszych oczach.
odpowiedź
User
dsf v
co za patol jest autorem tych wypocin i reklam
odpowiedź
User
Xyz
Plastikowe radyjka w sam raz do kuchni, aby na szybko wysłuchać prognozy pogody i wiadomości. Do dłuższych odsłuchów lepiej zainwestować w słuchawki hi-fi lub w porządne głośniki. I słuchać stacji ze streamu przynajmniej w 192kbs.
odpowiedź