Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-05-14

A A A POLEĆ DRUKUJ

Toruń przyjazny cukrzykom

150x110
Miasto dotuje badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Wszyscy torunianie mogą zgłaszać się na bezpłatne pomiary poziomu cukru we krwi oraz badania ciśnienia tętniczego.

Zarząd Powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymał od miasta dotację na realizację programu „Wspomaganie rehabilitacji społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych cierpiących na cukrzycę wraz z działaniami zmierzającymi do powstrzymania epidemii cukrzycy”. W ramach programu wykonywane są badania przesiewowe poziomu cukru we krwi oraz na pomiary ciśnienia tętniczego. Badania wykonywane są w siedzibie Stowarzyszenia, w Toruniu przy ul. Jęczmiennej 10. Torunianie mogą się na nie zgłaszać:

we wtorki w godz. 10.00 - 13.00
w środy w godz. 12.30 - 16.00
w czwartki w godz. 10.00 - 13.00
w pierwszą sobotę każdego miesiąca w godz. 10.00 do 13.00.

Przyznana przez miasto dotacja przeznaczana jest również na organizację Toruńskiej Szkoły Cukrzycy - cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez lekarzy diabetologów oraz dietetyków. Wykłady i spotkania ze specjalistami odbywają się w godz. 10.00-14.00 w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Jęczmiennej 10 w następujących terminach:

8 czerwca – tematy: jak żyć z cukrzycą, cele i zasady samokontroli, rola wysiłku fizycznego u chorych z cukrzycą;
29 czerwca – leczenie cukrzycy: dla kogo leki doustne, dla kogo insulina;
7 września – zawał serca, udar mózgu – czy to powikłania cukrzycy?
5 października – ostre powikłania cukrzycy – hipoglikemia, kwasica cukrzycowa – jak ich unikać;
9 listopada – retinopatia, nefropatia, neuropatia – łatwiej zapobiegać niż leczyć. Stopa cukrzycowa i inne przewlekłe powikłania cukrzycy.

Podczas inauguracji Toruńskiej Szkoły Cukrzycy Marek Brzozowski, prezes zarządu powiatowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, specjalne podziękowania złożył na ręce Izabeli Miłoszewskiej, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMT, za wsparcie udzielane niepełnosprawnym.

Warto wiedzieć:
Na cukrzycę choruje coraz więcej ludzi na świecie, dlatego choroba ta bywa nazywana pandemią XXI wieku. Niezwykle istotne są więc profilaktyka zdrowotna oraz wszelkie działania zapobiegające upowszechnianiu szkodliwych nawyków żywieniowych. Jak w przypadku wielu chorób, także w cukrzycy ważne jest jej wykrycie we wczesnej fazie, gdy dolegliwości nie są jeszcze zauważalne. Stąd waga badań przesiewowych, wykrywających cukrzycę w początkowym stadium.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS