Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-06-26

A A A POLEĆ DRUKUJ

Nowoczesne leczenie szansą dla gospodarki. Ekonomiczne, społeczne i zdrowotne implikacje dostępu do innowacyjnych terapii

Ochrona zdrowia kojarzy się głównie z wydatkami takimi jak farmakoterapia, kosztowne technologie medyczne, diagnostyka czy hospitalizacja. Czy polska polityka zdrowotna i gospodarcza stymulują rozwój kraju i poprawę zdrowia społeczeństwa? Jak nowoczesna medycyna i farmakoterapia mogą wpłynąć na zmniejszenie wydatków na świadczenia socjalne oraz efektywność pracy i stan finansów publicznych?

Kwestie te były omawiane 25 czerwca br. podczas debaty „Rozwój medycyny a rozwój gospodarczy. Polska na tle Europy”, będącej częścią Europejskiego Kongresu Medycznego, który odbywa się właśnie w Gdańsku.

Zaproszeni do debaty prelegenci: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Igor Radziewicz-Winnicki, Richard Bergström dyrektor generalny Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA i doradca WHO, Andrzej Mądrala – wiceprezydent Pracodawców RP, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – Małgorzata Marcińska, dyrektor Instytutu Zarzadzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego – Małgorzata Gałązka-Sobotka, Anna Kasprzak – wiceprezes zarządu POLMED ekspert z dziedziny ochrony zdrowia i dyrektor w EY – Jakub Szulc oraz dyrektor generalny INFARMY – Paweł Sztwiertnia – spojrzeli na nowoczesną terapię lekową jako inwestycję nie tylko w zdrowie społeczeństwa, ale także w rozwój gospodarki.

Zmieniająca się sytuacja demograficzna i starzenie się europejskich społeczeństw skłania rządy, od Lizbony po Wilno, do przewartościowania roli innowacji w ochronie zdrowia. Coraz wyraźniej dostrzega się wpływ, jaki postęp w dziedzinie biotechnologii i nauk medycznych wywiera na zdrowie społeczeństwa i kondycję gospodarczą krajów.

„Większy nacisk na wykorzystanie innowacyjnych, skutecznych terapii może stanowić rozwiązanie wielu problemów współczesnej Europy zrodzonych przez demografię” – powiedział Richard Bergström, prezentując wyniki raportu „Health&Growth” przygotowanego przez tę EFPIA. Bergström podkreślał, że „nowoczesne terapie mają teraz nie tylko leczyć i poprawiać komfort pacjentów, ale także umożliwiać powrót do pracy i wzrost produktywności, a w efekcie generować wzrost gospodarczy.”

Problem z polskiej perspektywy naświetlił Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny INFARMY, zwracając uwagę, że choć w ciągu ostatniego wieku średnia długość życia wydłużyła się niemal dwukrotnie, to jednak „Polacy ciągle żyją krócej niż statystyczni Europejczycy”. Dodał, że „jedną z najprostszych i najszerzej stosowanych na świecie metod, podnoszących średnią oczekiwaną długość życia, jest farmakoterapia oparta o innowacyjne leki”.

Liczba lat przeżytych w zdrowiu jest w przypadku Polaków mniejsza niż w wielu innych krajach europejskich. Różnica jest widoczna również w stanie zdrowia osób powyżej 65 roku życia. Dobra kondycja zdrowotna staje się zatem szczególnie istotna w kontekście wyzwań demograficznych, które stoją przed Polską – niski współczynnik urodzeń, znajdujący się wyraźnie poniżej progu zastępowalności pokoleniowej, spowoduje zwiększenie udziału starszych grup wiekowych w społeczeństwie.

Paweł Sztwiertnia podkreślił, że innowacyjna farmakoterapia jest „remedium na współczesne wyzwania demograficzne". Pozwala ograniczyć koszty leczenia, ponieważ „pacjent nie musi leżeć w szpitalu, żeby być skutecznie leczony; może być leczony w domu lub ambulatoryjnie". Umożliwia także szybszy powrót na rynek pracy. Niestety mimo, iż w Polsce zarejestrowane są praktycznie te same leki, co w innych krajach europejskich, poziom ich konsumpcji jest znacznie niższy. Wynika to z braku refundacji wielu innowacyjnych terapii. Polska odbiega w udziale leków innowacyjnych w całkowitym rynku nie tylko od krajów bogatszych, ale również od krajów o porównywalnym PKB na 1 mieszkańca.
Debata uwidoczniła, że zapewnienie możliwie szerokiego dostępu do nowoczesnych metod leczenia prowadzi nie tylko do zwiększania poziomu zdrowotności społeczeństwa, ale także generuje zyski dla gospodarki.

„Inwestycje w ochronę zdrowia to nie tylko oszczędności dla państwa, ale również lepszy stan zdrowia społeczeństwa. Polska, podobnie jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, mierzyć się będzie z dużymi wyzwaniami demograficznymi – spadkiem liczby osób w wieku produkcyjnym i rosnącym odsetkiem osób w podeszłym wieku” – mówił Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny INFARMY. „Dlatego już dzisiaj potrzebna jest merytoryczna dyskusja nad rolą, jaką efektywny system ochrony zdrowia, oparty na szerszym wykorzystaniu innowacji, może odegrać w rozwiązaniu tych problemów”.

Inwestowanie w najcenniejszy kapitał gospodarki, jakim jest zdrowie, wymaga wielowymiarowego i międzyresortowego działania na rzecz stworzenia sprzyjających warunków dla rozwoju innowacji – o tym właśnie przekonywali decydentów przedstawiciele branży farmaceutycznej i pracodawców, a także eksperci z dziedziny ochrony zdrowia.

Dyskusja podczas panelu „Rozwój medycyny a rozwój gospodarczy. Polska na tle Europy” to jeden z pierwszych kroków do szerszego podjęcia tematu wartości innowacji w ochronie zdrowia. Potrzebna jest świadomość potrzeby inwestycji w centra badań i rozwoju, konieczne jest zwiększenie liczby prowadzonych badań klinicznych oraz zapewnienie większego dostęp pacjentów do innowacyjnych terapii. Zmiany te pozwolą Polsce zmniejszyć dystans w obszarze zdrowia, jaki wciąż dzieli nas od wielu krajów Europy Zachodniej.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS