Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2012-02-20

A A A POLEĆ DRUKUJ

Likwidacja „białych plam” jednym z priorytetów polityki zdrowotnej na Podkarpaciu

Sytuacja finansowa, przekształcenia i restrukturyzacje zakładów opieki zdrowotnej, kontraktowanie świadczeń oraz inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia w woj. podkarpackim – to główne tematy poruszone podczas rzeszowskiej konferencji z cyklu „Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Grupę PTWP SA, wydawcę miesięcznika i portalu...

Sławomir Miklicz , członek zarządu województwa podkarpackiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia, mówił m.in. o konieczności koordynacji funkcjonowania placówek medycznych przez samorządy różnych szczebli, a także administrację państwową (Urząd Wojewódzki) i Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Wprawdzie NFZ podkreśla, że jest tylko płatnikiem, a nie kreatorem polityki zdrowotnej, ale wpływ Funduszu na system – poprzez jego finansowanie – jest znaczny, dlatego powinien włączyć się w działania mające określić regionalną strategię w ochronie zdrowia – powiedział podczas „Regionalnego spotkania menedżerów ochrony zdrowia” Sławomir Miklicz.

Podsumował także dokonany w ubiegłym roku bilans otwarcia dotyczący sytuacji finansowej jednostek podległych samorządowi wojewódzkiemu.

– Bilans ten wypadał źle. Zadłużenie placówek ogółem sięgnęło 220 mln, w tym ponad 50 mln zł to zobowiązania wymagalne. To m.in. skutek niekorzystnego dla Podkarpacia algorytmu podziału środków między województwa. Na szczęście został dwa lata temu zmieniony i sytuacja poprawia się – powiedział Sławomir Miklicz.

Wskazał także na priorytety w regionalnej polityce zdrowotnej, wymieniając wśród nich likwidację „białych plam” w lecznictwie na Podkarpaciu, m.in. zakresie onkologii dziecięcej, alergologii, perinatologii. Zarząd województwa zapowiada też uruchomienie na Uniwersytecie Rzeszowskim (w optymistycznym wariancie – już 2014 r.) wydziału lekarskiego, co ma m.in. pomóc w zapełnieniu kadrowych luk w niektórych specjalnościach na terenie województwa.

Józef Kwolek , kierownik Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Rzeszowie, zaprezentował wybrane wskaźniki dotyczące epidemiologii oraz bazy szpitalnej w woj. podkarpackim:

– W 2010 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w naszym województwie było dłuższe o 1,5 roku niż średnia krajowa, a w przypadku kobiet – o 1,2 roku. Notujemy także znacznie niższą umieralność na choroby nowotworowe w porównaniu ze wskaźnikiem ogólnopolskim – co ciekawe – przy bardzo zbliżonej do krajowej zapadalności na nowotwory – zaznaczył Józef Kwolek.

O koncepcji połączenia w ramach jednej spółki trzech rzeszowskich lecznic – szpitala MSW oraz miejskiego i wojewódzkiego – mówił Stanisław Sienko , zastępca prezydenta Rzeszowa: – Jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem. Niestety, odmienne stanowisko w tej sprawie zajął zarząd województwa.

Sławomir Miklicz zadeklarował jednak, że obecny samorząd woj. podkarpackiego pozostaje otwarty na taką koncepcję i rozmowy w tej sprawie będą kontynuowane.

Jednym z wątków dyskusji były konsekwencje zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadzających staż dla studentów kierunków lekarskich na ostatnim roku studiów.

– Dobrym rozwiązaniem byłoby przywrócenie istnienia Zespołów Nauczania Klinicznego, które istniały kiedyś w Rzeszowie i Kielcach – powiedział dr Krzysztof Szuber , prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie. – Po to, by i w szpitalach poza akademickimi ośrodkami medycznymi mogło odbywać się kształcenie studentów.

Jego zdaniem nauczanie zawodu w szpitalach Podkarpacia byłoby istotnym wsparciem dla uczelni medycznych, które już teraz, po wprowadzeniu zmian w organizacji staży, zapowiadają ograniczenie liczby przyjęć na kierunki lekarskie, aby możliwe było utrzymanie jakości kształcenia.

***

Trzecia konferencja w tegorocznej, piątej już edycji cyklu „Regionalnych spotkań menedżerów ochrony zdrowia” – organizowanych przez Grupę PTWP SA – wydawcę m.in. miesięcznika Rynek Zdrowia i oraz portalu rynekzdrowia.pl – odbyła się 16 lutego br. (czwartek) w Rzeszowie.

Spotkanie zgromadziło ok. 200 osób, a wśród prelegentów byli m.in.: dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele: Urzędów Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Rzeszowie odpowiadający za politykę zdrowotną, władz miejskich Rzeszowa i Przemyśla, a także Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Rzeszowską konferencję poprzedziły spotkania w Łodzi i Olsztynie, kolejne, finałowe nastąpi podczas „Ogólnopolskiego spotkania menedżerów ochrony zdrowia” w maju bieżącego roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2012 w Katowicach.

Regionalne Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia to eksperckie debaty, fakty, najświeższe komentarze menedżerów rynku zdrowia, lekarzy, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, samorządów i administracji państwowej.

Więcej informacji na temat konferencji poświęconych regionalnym spotkaniom menedżerów ochrony zdrowia można znaleźć pod adresem:

http://www.rynekzdrowia.pl/Konferencje/

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i magazynu Farmer oraz organizatorem spotkań biznesowych, konferencji i szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in. wnp.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, propertynews.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS