YouTube wprowadził etykietowanie treści tworzonych przy użyciu AI
YouTube dodał narzędzie do oznaczania filmów utworzonych przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). W ten sposób platforma zamierza walczyć z fałszywymi informacjami, które użytkownicy serwisu mogą pomylić z prawdziwymi.
„Zmieniona treść syntetyczna” pojawi się w rozwiniętym opisie pod filmami lub bezpośrednio w interfejsie odtwarzacza wideo. Jednocześnie YouTube nie będzie wymagał od twórców tagowania treści animowanych, filmów z efektami specjalnymi czy wykorzystania sztucznej inteligencji do produkcji filmowej.
“Nowe rozwiązania mają na celu jedynie zwalczanie fałszywych informacji” – podkreśliła firma. Podczas ładowania wideo użytkownik zostanie poproszony o wybranie odpowiedniego oznaczenia, które będzie ostrzegać widzów o obecności w filmie fragmentów utworzonych przez sztuczną inteligencję.
Etykieta będzie na przykład wymagana, jeśli film przedstawia klęski żywiołowe w prawdziwym regionie, które nigdy nie miały miejsca. Lub film został nakręcony przy użyciu deepfakes. Szczególna uwaga zostanie poświęcona materiałom dotyczącym drażliwych tematów,. takich jak konflikty światowe, kryzysy, problemy zdrowotne, wybory i nie tylko.
YouTube ogłosił wprowadzenie etykiet dla treści generowanych przez sztuczną inteligencję w listopadzie 2023 r. Następnie zauważono, że filmy naruszające regulamin platformy będą w dalszym ciągu usuwane, niezależnie od obecności takich oznaczeń.
Dołącz do dyskusji: YouTube wprowadził etykietowanie treści tworzonych przy użyciu AI