SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wirtualna Polska wygrała procesy dotyczące marki wp.pl i zarejestrowała ją w urzędzie patentowym

Wirtualna Polska wygrała wieloletnie spory prawne z Leszkiem Bogdanowiczem, który twierdził, że jest autorem nazw Wirtualna Polska i WP. W efekcie firma mogła zarejestrować w Urzędzie Patentowym RP znaki wp i wp.pl.

Leszek Bogdanowicz uznał, że jest twórcą nazw Wirtualna Polska i WP, a także części portalu WP.pl. W pozwach domagał się od firmy, żeby przestała korzystać z tych marek oraz przygotowanej przez niego części portalu.

Firma kwestionowała prawa autorskie Bogdanowicza do obu nazw. Tłumaczyła również, że sporna część portalu WP.pl została wycofana z użycia już w 1995 roku.

Serwis Wirtualna Polska został założony w 1995 r. przez Leszka Bogdanowicza, Marka Borzestowskiego i Jacka Kawalca. W kolejnych latach WP stała się własnością Telekomunikacji Polskiej, a później Orange Polska, ostatecznie zaś została zakupiona w 2014 r. przez Grupę o2 oraz fundusz Innova Capital.

Już w 1999 r. Leszek Bogdanowicz, który wcześniej opuścił WP wystąpił z roszczeniem utrzymując, że prawa autorskie do Wirtualnej Polski należą do niego i domagał się m.in. nieużywania przez serwis i spółkę nazwy Wirtualna Polska oraz skrótu WP.

Powództwo Leszka Bogdanowicza zostało oddalone przez sąd pierwszej instancji oraz, w lipcu 2014 roku, sąd apelacyjny. Bogdanowicz w lutym 2015 roku wniósł skargę kasacyjną, o czym Wirtualna Polska poinformowała w swoim prospekcie przed debiutem giełdowym w maju 2015 roku. - Wymaga jednak podkreślenia, że skarga kasacyjna dotyczy tylko niektórych roszczeń podnoszonych dotychczas przez Leszka Bogdanowicza, gdyż pozostała ich część nie może być już przedmiotem skargi kasacyjnej - zaznaczyła firma.

We wrześniu 2015 roku Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia tej skargi do rozpoznania, a na taką decyzję nie można już złożyć zażalenia.

Wirtualna Polska w piątek poinformowała, że Urząd Patentowy RP na początku czerwca br. udzielił jej praw ochronnych do znaków towarowych słownych wp i wp.pl. W wyznaczonym terminie nie wpłynęły żadne skargi do sądu administracyjnego na te decyzje dlatego w piątek weszły one w życie i nie podlegają już zaskarżeniu w procesie sądowoadministracyjnym w trybie zwyczajnym.

W pierwszym kwartale br. Wirtualna Polska Holding zanotowała103,54 mln zł wpływów ze sprzedaży i 2,98 mln zł zysku netto. Według badania Gemius/PBI w maju br. strony i aplikacje internetowe firmy zanotowały 20,48 mln realnych użytkowników i 3,12 mld odsłon, a sam portal WP.pl - 14,22 mln użytkowników i 2,04 mld odsłon. Pod koniec ub.r. spółką pod marką WP uruchomiła kanał telewizyjny, który w czerwcu miał 0,28 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska wygrała procesy dotyczące marki wp.pl i zarejestrowała ją w urzędzie patentowym

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dssd
Niech sobie zastrzegają. Telewizji tej i tak mało kto ogląda, a strona internetowa zeszła na psy za sprawą upolitycznionych w jedną stronę artykułów, ankiet itd
0 0
odpowiedź
User
faja
Szkoda, że ten znak towarowy jest dziś rozmieniony na drobne. Reputację buduje się latami traci bardzo szybko. XXChachachchała
0 0
odpowiedź
User
vegas
Wirtualne Parówki - taka jest waga tego portalu :)
0 0
odpowiedź