Wieczorna „Tu jest muzyka” oraz weekendowa audycja Tarki, Kilena i Czejarka w jesiennej ramówce Jedynki
W najbliższą niedzielę rusza jesienna ramówka radiowej Jedynki. Wśród kilkunastu nowości są m.in. codzienne wieczorne pasmo muzyczne, audycje publicystyczne, historyczne i konsumenckie, a także weekendowy program poranny, który za każdym razem będzie nadawany z innego regionu Polski. - Nowa ramówka tworzona była przede wszystkim z myślą o najwierniejszych słuchaczach - mówi Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor stacji.
Pierwszą jesienną nowością radiowej Jedynki jest premierowe pasmo „Tu jest muzyka”, którego będzie można słuchać od poniedziałku do piątku od godz. 20.00 do 21.00. Każdego dnia ze słuchaczami spotka się inny prowadzący i zaprezentuje inny gatunek muzyczny. I tak: w poniedziałki program poprowadzi Piotr Iwicki (dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia), który m.in. przypomni płyty sprzed lat. We wtorki Marcin Kusy zaprezentuje szeroko pojętą muzykę alternatywną, a w środy ze słuchaczami spotykać się będzie Paweł Sztompke, który prezentować będzie muzykę filmową i teatralną.
W czwartki w „Tu jest muzyka” pojawiać się będzie Anna Will - tego dnia będzie można posłuchać m.in. muzyki vintage (w każdy trzeci czwartek miesiąca nadawany będzie cykl „Co słychać u sąsiada”, poświęcony muzyce Europy Środkowo-Wschodniej). W piątki na antenie zagości Dariusz Michalski z muzyką z lat 70. i 80. XX wieku. W paśmie „Tu jest muzyka” przez cały tydzień prezentowane będą także nowości, w tym premierowe polskie utwory. Radiowa Jedynka wprowadzi na swoją antenę nowe pasmo muzyczne także w sobotę. Będzie to program „Muzyczny wehikuł czasu”, którego będzie można słuchać od godz. 23.00 do północy. Program poprowadzi Dariusz Michalski.
Jesienią kontynuowana będzie poranna audycja „Podwójne espresso”, którą od poniedziałku do piątku (od godz. 5.10) nadal prowadzić będą Monika Tarka i Robert Kilen. W audycji znajdą się m.in. przegląd prasy, kalendarium, konkursy, a także ciekawostki, muzyka i prognoza pogody. Sobotnie wydania „Podwójnego espresso” poprowadzą Marta Januszewska i Piotr Firan.
W poniedziałki w godz. 21.00-22.00 będzie można posłuchać premierowej audycji „Kontra-Punkt”, poświęconej miejscu i znaczeniu Polski w zmieniającym się świecie. Poprowadzą ją Grzegorz Ślubowski i Michał Żakowski. W soboty w godz. 9.00-11.00 pojawi się z kolei nowa audycja „Jedyne takie miejsce”, w której Monika Tarka, Roman Czejarek i Robert Kilen będą odwiedzać różne ciekawe zakątki Polski, skąd nadawany będzie program radiowej Jedynki.
Będą także nowości w ramach Teatru Polskiego Radia. W sobotę i niedzielę o godz. 17.00 będzie można słuchać słuchowisk, a okazjonalnie nadawane będą koncerty Studia Piosenki. Co tydzień we wtorki i piątki o 19.30 Jedynka wyemituje dwa premierowe słuchowiska Studia Reportażu Polskiego Radia.
Radiowa Jedynka przygotowała także nowy program dla konsumentów, zatytułowany „Patrz na prawo”. Będzie on emitowany w soboty o godz.19.00. Prowadząca Anna Grabowska wraz z zaproszonymi gośćmi udzielać będzie słuchaczom porad i wyjaśniać problematyczne kwestie prawno-gospodarcze.
Stacja przygotowała także kilka nowości na jesienne niedziele. Pierwsza z nich to audycja „Czas pogody”, która emitowana będzie w godz. 10.00-11.00. Poprowadzi ją Zbigniew Krajewski, który porozmawia ze słuchaczami o ich doświadczeniach, radościach i marzeniach. Rozmowy przeplatane będą muzyką. Z kolei pomiędzy 11.00 a 12.00 będzie można słuchać programu „Piosenka za piosenką”, w którym prezentowana będzie muzyka filmowa, a także utwory z operetek i wodewilów.
W niedzielne popołudnia w godz. 14.00-15.00 nadawany będzie programu „Labirynt historii”, mówiący m.in. o nieznanych faktach najnowszej historii Polski i Europy. Program powstaje we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i jego oddziałami terenowymi, a jego autor Jacek Raginis-Królikiewicz będzie m.in. informować o rezultatach badań w dawnych zbiorach zastrzeżonych IPN.
Na antenie rozgłośni pojawi się także nowy program publicystyczny. „Cały ten świat” to audycja, która przygotowywana będzie wspólnie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Znajdą się w niej wywiady z politykami, ludźmi kultury i nauki, którzy mają ciekawe spojrzenie na wydarzenia z obszarów polityki, kultury oraz życia społecznego na świecie. Wywiady będą przeprowadzać różni dziennikarze. Program emitowany będzie w piątki po godz. 18.15 w ramach pasma „Więcej świata”.
Jesienią nastąpią pewne zmiany w godzinach emisji niektórych audycji, znanych z poprzednich ramówek. Popularno-naukowy magazyn „Eureka” będzie nadawany codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 19.00-19.30. „Jedynka Dzieciom” pojawiać się będzie na antenie Programu 1 PR od poniedziałku do soboty po godz. 19.30, a w niedziele po godz. 18.00. Z kolei „Kulturalna Jedynka” emitowana będzie od wtorku do piątku w godz. 21.00-22.00. W ramach tego pasma dwa razy w tygodniu, we wtorki i piątki, będzie można posłuchać radiowego reportażu, a w niedziele w godz. 22.00-23.00 emitowane będzie kulturalne podsumowanie tygodnia.
Magazyny „Polska i świat” (godz. 22.10-22.30) oraz „Kronika sportowa” (godz. 22.35-22.55) będą nadawane o godzinę później niż do tej pory. Bez zmian pozostają audycje „Sygnały dnia”, które wciąż nadawane będą od poniedziałku do soboty w godz. 6.00-9.00, „Cztery pory roku” - od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 (od teraz wzbogacone zostaną o nowe głosy prowadzących, zwiększona zostanie także liczba relacji reporterskich). „Muzycznej Jedynki” niezmiennie będzie można słuchać od poniedziałku do piątku, w godz. 13.00-15.00, a „Ekspres Jedynki” nadawany w godz.15.00-18.00 nadal kończyć będzie codzienna „Debata Jedynki”.
Jak podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Rafał Porzeziński, dyrektor Jedynki, nowa ramówka kanału tworzona była przede wszystkim z myślą o jego najwierniejszych słuchaczach. - Wsłuchaliśmy się w ich głosy i opinie, ale także analizowaliśmy badania słuchalności. Wracamy do autorskich audycji muzycznych, których brak był nieusprawiedliwiony przy tak wielu osobowościach w naszym zespole. Szykujemy też sporo niespodzianek z Teatrem Polskiego Radia i Studiem Dokumentu i Reportażu. Zespół „Czterech pór roku”, zasilą nowi reporterzy, a weekendowa audycja „Jedyne takie miejsce” pozwoli nam być w całej Polsce nie tylko podczas lata, ale przez cztery pory roku - podkreśla Rafał Porzeziński.
Według badania Radio Track od maja do lipca br. udział Jedynki w rynku radiowym wyniósł 8.5 proc.
Dołącz do dyskusji: Wieczorna „Tu jest muzyka” oraz weekendowa audycja Tarki, Kilena i Czejarka w jesiennej ramówce Jedynki