Unia Europejska zmusi Google i Facebooka do powołania przedstawicieli prawnych. Mają pomagać w ściganiu przestępców
Nowe europejskie regulacje zmuszą internetowe serwisy spoza Unii Europejskiej do wyznaczenia przedstawicieli prawnych w każdym państwie członkowskim. Ich zadaniem będzie ułatwianie kontaktów pomiędzy firmami technologicznymi a wymiarem sprawiedliwości w konkretnym kraju, chodzi między innymi o udostępnianie informacji na temat użytkowników podejrzanych o popełnienie przestępstwa.
Nowa dyrektywa w sprawie funkcjonowania na rynku wspólnoty europejskiej zewnętrznych, głównie amerykańskich serwisów internetowych została przyjęta przez Radę UE.
Zgodnie z nowymi przepisami platformy takie jak Google czy Facebook będą musiały powołać w każdym kraju członkowskim oficjalnego przedstawiciela prawnego. Jego zadaniem będzie współpraca z lokalnymi instytucjami, głównie zaś z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości.
Przedstawiciele prawni mają ułatwiać przekazywanie informacji na temat konkretnych użytkowników gromadzone i przechowywane przez serwisy internetowe.
W założeniach chodzi wyłącznie o osoby wobec których toczą się postępowania karne, do tej pory organy ścigania napotykały wielokrotnie trudności ze zdobyciem na ich temat takich danych jak elektroniczna korespondencja, publikowane treści czy informacje z komunikatorów.
Dołącz do dyskusji: Unia Europejska zmusi Google i Facebooka do powołania przedstawicieli prawnych. Mają pomagać w ściganiu przestępców