SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiana władz w mediach publicznych: prokuratura wszczęła śledztwo ws. ministra kultury

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza przy odwołaniu i powołaniu nowych zarządów oraz rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Informacyjnej. Śledczy zajmą się też sprawą rzekomego naruszenia nietykalności cielesnej posłanki Joanny Borowiak podczas przepychanek w TVP. 

O wszczęciu śledztwa ws. decyzji podjętych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza poinformował w piątek w mediach społecznościowych poseł PiS Krzysztof Szczucki. 

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie: przekroczenia uprawnień przez Bartłomieja Sienkiewicza w związku z odwołaniem bez podstawy prawnej członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, naruszenia nietykalności cielesnej Pani Poseł Joanny Borowiak w czasie interwencji poselskiej w dniu 20 grudnia br. - poinformował na X/Twitterze poseł PiS Krzysztof Szczucki. 

Awantura w TVP. Posłanka miała zostać poturbowana

W środę 20 grudnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało na X/Twitterze, że minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiego Agencji Prasowej „jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych”. 

Dodano, że minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które z kolei powołały nowe zarządy. Nie wskazano, kto wchodzi w ich skład. - Decyzja o odwołaniu dotychczasowych władz i powołaniu nowych została podjęta na Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy przez właściciela Spółek, reprezentowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu przysługuje pełna autonomia w zakresie podejmowania takich decyzji - zaznaczono.

Podkreślono, że „konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej”.

Z kolei do zajścia z posłanką Joanną Borowiak doszło, kiedy posłowie PiS próbowali wedrzeć się do gabinetu nowego prezesa TVP, Tomasza Syguta. Posłanka PiS miała zostać wtedy odepchnięta. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. 

Czytaj także: Tomasz Sygut nowym prezesem TVP. "To dziennikarz z krwi i kości, nie będzie płakać"

Dołącz do dyskusji: Zmiana władz w mediach publicznych: prokuratura wszczęła śledztwo ws. ministra kultury

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Jest niewinny. Uchwała była LEGALNA.
Wszystko odbyło się zgodnie z prawem.
0 2
odpowiedź
User
red. Jan Dzban
Nikt nie powiedział pani posłance żeby nie pakować paluchów w drzwi? Gdzie drwa rąbią tam wióry lecą.

Po co się było pchać? To nie targowisko.
0 2
odpowiedź
User
mecenas
Jedziesz pulkowniku z pisowskimi swiniami...
0 1
odpowiedź