TVN będzie testował DVB-T2 przez rok, w zasięgu nadajników ponad 10 mln osób
Telewizja TVN rozpoczęła już testową emisję pięciu kanałów w nowym standardzie DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej w Gdańsku. Testy mają potrwać około roku, w zasięgu nadajników ma być w sumie ponad 10 mln osób - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.
Pod koniec stycznia nadawca uruchomił testową emisję pięciu kanałów w DVB-T2/HEVC w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi, a od ubiegłego tygodnia także w Gdańsku. W naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC można już oglądać TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD.
Zapytaliśmy TVN Grupę Discovery, czy planuje rozszerzyć testy także na inne kanały ze swojego portfolio. Otrzymaliśmy odpowiedź, że obecnie mowa jest tylko o wskazanych wyżej propozycjach.
Natomiast w zasięgu obecnych nadajników testowych ma być już ponad 10 mln osób. - Zasięg tych nadajników wynosi kilkadziesiąt kilometrów, więc sygnał jest dostępny również w mniejszych miejscowościach - tłumaczy nam Katarzyna Issat z biura prasowego TVN Grupa Discovery.
Niewykluczone jest rozszerzenie testów DVB-T2/HEVC także na inne miasta - jak się dowiedzieliśmy, firma ma w tej chwili analizować możliwość realizacji testów w kolejnych miastach. Nadawanie nowego standardu telewizji naziemnej testowo ma potrwać ok. roku.
TVN tłumaczyło, że testy mają zweryfikować osiągane zasięgi i jakość emisji sygnału oraz dać odpowiedź, czy telewizory w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.
Zmiana standardu nadawania, lepsza jakość obrazu
Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.
Co da DVB-T2? W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.
Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. przeciętna widownia minutowa TVN wynosiła 487 027 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 6,81 proc. (po spadku rok do roku o 8,5 proc.).
Dołącz do dyskusji: TVN będzie testował DVB-T2 przez rok, w zasięgu nadajników ponad 10 mln osób