SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy nowy serial medyczny Maxa to plagiat „Ostrego dyżuru”?

„The Pitt” to nowy projekt Maxa, który zdaniem spadkobierców twórcy „Ostrego dyżuru” jest plagiatem hitowego dramatu medycznego. Czy sprawa zakończy się w sądzie?
 

„The Pitt”, Max„The Pitt”, Max

Wdowa po Michaelu Crichtonie – twórcy „Ostrego dyżuru”, „Jurassic Park”, „Westworld”, „Twistera” i wielu innych hitów – złożyła w Sądzie Najwyższym w Los Angeles pozew przeciwko Warner Bros Television, Johnowi Wellsowi, Noahowi Wyle’owi i R. Scottowi Gemmillowi.

W pozwie Sherri Crichton zarzuca, że w/w po rezygnacji z negocjacji w sprawie stworzenia nowej wersji „Ostrego dyżuru”, przenieśli tę samą koncepcję do szpitala miejskiego w Pittsburghu i zatytułowali serial „The Pitt”. Otrzymał on zamówienie na 15. odcinków i będzie emitowany na platformie Max.

Czy „The Pitt” to plagiat?
Amerykański serwis Deadline dotarł do scenariusza pilotażowego odcinka „The Pitt” i zdaniem redakcji podobieństwo do „Ostrego dyżuru” jest uderzające. Seriale charakteryzują się tą samą formułą - przepracowani lekarze w niedofinansowanym szpitalu miejskim, których życie osobiste rozgrywa się pomiędzy walką o zdrowie i życie pacjentów. Oryginalny „Ostry dyżur” powstał na podstawie osobistych doświadczeń Crichtona, który pracował jako stażysta na izbie przyjęć szpitala miejskiego, gdy rozpoczynał naukę w Harvard Medical School.

Noah Wyle, grający w „Ostrym dyżurze” lekarza z oddziału ratunkowego, Johna Cartera, stanowił alter ego Crichtona, gdy ten rozpoczynał pracę na izbie przyjęć, a w serialu „The Pitt” gra doktora Michaela Robinavicha, lekarza, który na ostrym dyżurze widział już wszystko.

Fenomen „Ostrego dyżur” 
Kiedy „Ostry dyżur” wystartował w 1994 roku wraz z „Przyjaciółmi”, od razu stał się hitem NBC i był emitowany przez 15 lat w czwartkowe wieczory, zarabiając fortunę dla stacji telewizyjnej.

Zgodnie z pozwem postanowienie o zamrożeniu praw „zabrania WBTV tworzenia jakichkolwiek sequeli, remake’ów, spin-offów lub innych produkcji pochodnych opartych na »Ostrym dyżurze« bez wyraźnej zgody Crichtona”. Przepis ten zapewniał Crichtonowi, że on i jego spadkobiercy otrzymają odszkodowanie proporcjonalne do ostatecznego sukcesu „Ostrego dyżuru” w związku z wszelkimi przyszłymi produkcjami. A dokładniej – zapewniłby to, gdyby WBTV zechciało dotrzymać obietnic złożonych Crichtonowi.

To, że WBTV, Wells & Wyle próbowali nakręcić kontynuację serialu „Ostry dyżur”, nie podlega dyskusji. Wyle powiedział to w podcaście, dodając, że nie mogą dojść do porozumienia ze spadkobiercami Crichtona, co skłoniło ich do stworzenia „The Pitt”. Wraz z Wellsem i Gemmillem, Noah Wyle współtworzył „Ostry dyżur” i należał do oryginalnej obsady. Oglądaliśmy go na ekranie wraz z Anthonym Edwardsem, George’em Clooneyem, Julianną Margulies, Eriqiem La Salle i Sherry Stringfield.

Rozmowy na temat kontynuacji serialu „Ostry dyżur” rozpoczęły się w listopadzie 2022 r., kiedy wdowa po Crichtonie, otrzymała wiadomość od Wellsa z informacją, że wkrótce ogłoszą w mediach plany realizacji nowego sezonu.

Kiedy przedstawiciele powódki sprzeciwiali się planom WBTV, firma  próbowała wycofać się ze swojego wcześniejszego i jednoznacznego uznania jej praw. WBTV posunęła się nawet do sugestii, że „Ostry dyżur” zawdzięcza swój sukces Wellsowi, pomijając nie tylko twórczą wizję Crichtona, ale także fakt, że to Crichton uratował karierę Wellsa po skandalu związanym z plagiatem innej produkcji. 

Przypomnijmy, że Max zamówił piętnaście odcinków serialu, który opowiada o pracownikach szpitala w Pittsburghu, i jak informuje Max, będzie to „realistyczne spojrzenie na wyzwania, przed którymi stają pracownicy służby zdrowia we współczesnej Ameryce, widziane przez pryzmat bohaterów pierwszej linii pracujących w nowoczesnym szpitalu w Pittsburghu”.

Serial „Ostry dyżur” dostępny jest na platformie Max. Nie wiadomo, na jakim etapie prac aktualnie znajduje się produkcja „The Pitt”.

Dołącz do dyskusji: Czy nowy serial medyczny Maxa to plagiat „Ostrego dyżuru”?

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Niko352
Wszystkie seriale medyczne, które powstały po Ostrym dyżurze są plagiatem Ostrego dyżuru...
odpowiedź
User
Tępy dyżur
Czy ktoś oprócz ludzi z dwucyfrowym IQ ogląda jeszcze te seriale o policjantach, lekarzach, księżach itp.?
odpowiedź
User
Kamila
Może mało się zmieniło w służbie zdrowia ? Ostry dyżur był dla widzów autentyczny. Bohaterowie, ich relacje, problemy, rozterki dawały im namiastkę prawdziwego życia danego bohatera. Większość z nich i sezonów była zdecydowanie ponad średnią, szczególnie do pewnego momentu.
Pytanie czy będą potrafili dodać coś nowego, świeżego i zaprezentować ciekawe historie.
odpowiedź