Dziennik "The Guardian" przeprasza za antysemicką karykaturę
Brytyjski dziennik "The Guardian" przeprosił za zamieszczoną w sobotnim wydaniu karykaturę będącą komentarzem do rezygnacji szefa Rady BBC Richarda Sharpa, która została powszechnie odebrana jako antysemicka.
Sharp, będący Żydem, w piątek złożył rezygnację w związku z raportem stwierdzającym, że naruszył kodeks nominacji na stanowiska publiczne, nie ujawniając zaangażowania w załatwienie w grudniu 2020 roku pożyczki dla ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Kilka tygodni później Sharp został wskazany przez rząd jako kandydat na przewodniczącego Rady BBC. Ale w raporcie nie stwierdzono, by Sharp w ten sposób chciał wpłynąć na Johnsona.
Outgoing BBC chair and former Goldman Sachs employee Richard Sharp as portrayed by Martin Rowson in a Guardian cartoon. pic.twitter.com/pzPrXYcqN9
— Sunder Katwala (@sundersays) April 29, 2023
Karykatura autorstwa Martina Rowsona
Karykatura autorstwa stałego rysownika "Guardiana" Martina Rowsona przedstawia Sharpa z nienaturalnie wyolbrzymionym nosem i ustami, wynoszącego pudełko z napisem Goldman Sachs, w którym znajdują się złote monety, kałamarnica oraz maska przestawiająca obecnego premiera Rishiego Sunaka. Obok, na kupie gnoju siedzi nagi Johnson, który trzyma dwa worki z pieniędzmi i mówi do Sharpa, by nie martwił się, bo nominuje go do tytułu szlacheckiego.
Dave Rich, jeden z czołowych brytyjskich ekspertów zajmujących się antysemityzmem, napisał na Twitterze, że karykatura "wpisuje się w antysemicką tradycję przedstawiania Żydów z wyolbrzymionymi, groteskowymi rysami, często w połączeniu z pieniędzmi i władzą" i wyjaśnił, że kałamarnica czy ośmiornica są często używanym motywem, co nawiązuje do teorii spiskowych, jakoby Żydzi potajemnie rządzili światem.
Jak wskazał, karykatury w tym stylu były wykorzystywane zarówno w nazistowskich Niemczech, jak i w Związku Sowieckim. "Czy to możliwe, by tak doświadczony karykaturzysta jak Martin Rowson był nieświadomy tych powszechnych tradycji antysemickich (plus ktokolwiek w +Guardianie+, kto to widział)?" - zapytał Rich.
Oburzenie wyrazili też politycy, w tym związani z Partią Pracy, z którą lewicowy "The Guardian" sympatyzuje. "Co za całkowicie odrażająca karykatur, pełna obrzydliwych antysemickich obrazów. Wygląda jak coś ze skrajnie prawicowej nazistowskiej publikacji, ale w rzeczywistości jest w +Guardianie+ i powinni się tego wstydzić" - napisał Ian Austin, były poseł Partii Pracy, obecnie członek Izby Lordów.
"Trzeba wiele, by mnie zaszokować. Jestem świadomy kondycji +Guardiana+, a zwłaszcza Rowsona. Ale nadal uważam, że to autentycznie szokujące, że ani jedna osoba nie spojrzała na to i nie powiedziała: nie, nie możemy tego puścić. Dla mnie to jest prawdziwy problem" - napisał na Twitterze redaktor naczelny "Jewish Chronicle" Stephen Pollard.
Odpowiadając na falę krytyki "The Guardian" wydał oświadczenie, w którym napisano: "Rozumiemy uwagi, które zostały podniesione. Ta karykatura nie spełnia naszych standardów redakcyjnych i zdecydowaliśmy się usunąć ją z naszej strony internetowej. +The Guardian przeprasza pana Sharpa, społeczność żydowską i każdego urażonego tym".
A statement on Martin Rowson cartoon:
— Guardian Comms (@GuardianComms) April 29, 2023
"We understand the concerns that have been raised. This cartoon does not meet our editorial standards, and we have decided to remove it from our website.
"The Guardian apologises to Mr Sharp, to the Jewish community and to anyone offended."
Rowson przeprosił na Twitterze, pisząc: "Przez nieostrożność i bezmyślność dałem plamę dziś z rysunkiem dla Grauna (nieformalne określenie +Guardiana+ - red.) i wiele osób jest, co zrozumiałe, bardzo zdenerwowanych. Szczerze przepraszam, bezwarunkowo".
Dołącz do dyskusji: Dziennik "The Guardian" przeprasza za antysemicką karykaturę