SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Słowa "Facebook" i "Twitter" zakazane w mediach

We francuskiej telewizji i radiu nie można już używać słów "Facebook" i "Twitter", chyba że w informacjach bezpośrednio dotyczących tych społecznościowych portali.

Tym samym francuscy nadawcy nie mogą zachęcać widzów i słuchaczy do interakcji na Facebooku i Twitterze np. poprzez stwierdzenie "śledź nas na Twitterze", czy "odwiedź naszą stronę na Facebooku". Nazwa danej witryny musi być zastępowana terminem "serwis społecznościowy".

To efekt decyzji Najwyższej Rady Mediów Audiowizualnych (Conseil Supérieur de l’Audiovisuel - CSA) - francuskiego regulatora rynku medialnego. CSA powołuje się na uchwalone w 1992 roku prawo, które zakazuje kryptoreklamy.

"Dlaczego miałby być wyróżniany warty miliardy dolarów Facebook, skoro jest tyle innych portali społecznościowych walczących o rozpoznawalność? Byłoby to zakłócenie konkurencyjności. Jeśli pozwolimy na wymienianie nazw Facebooka i Twittera na antenie, otworzy się puszka Pandory - inne serwisy będą się do nas skarżyć, pytając: 'dlaczego nie my?'" - tłumaczy Christine Kelly, rzecznik CSA.

Niedawno tym samym tematem zajęła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, polski odpowiednik CSA, która wydała stanowisko w sprawie obecności mediów publicznych w internetowych serwisach społecznościowych. Rada uznała, że media mogą być tam obecne, ale nie powinny tego promować (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Słowa "Facebook" i "Twitter" zakazane w mediach

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:)
i brawo francuzi :) vsam nie mam profilu w zadnym serwisie spolecznosciowym i dziwi mnie ta dziwna reklama w kazdej tv promujaca wlasnie facebook, aha dodam ze nie mam 60 lat i dlatego nie mam facebooka xd mam 20 i nie chce tego bo po prostu nie chce by ktos mnie podgladal i kontrolowal co robie a co lubie itd
0 0
odpowiedź
User
lolek
bardzo dobrze, w końcu
0 0
odpowiedź
User
Bruce
Niestety Polska w wielu kwestiach małpuje po Francji i to jest słabe. Żabojady nie moga pogodzić się z kompletną utratą wpływu na kulturę światową i spadek roli ich języka do stricte narodowej. My tymczasem bezmyslnie ich prubujemy kopiować. Teraz Francuzi bedą mówić Visagelivre?
0 0
odpowiedź