Serial "Dom pod dwoma orłami” oglądało znacznie więcej widzów niż "Wojenne dziewczyny"
Nowy historyczny serial „Dom pod dwoma orłami”, emitowany w niedziele w TVP1, oglądało średnio 2,14 mln osób - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. Produkcja zgromadziła ponad 400 tys. widzów więcej niż emitowane w tym samym paśmie jesienią ub.r. "Wojenne dziewczyny 5".
Historyczny serial „Dom pod dwoma orłami” nadawany był na antenie Jedynki w niedziele o godz. 20.20, w okresie od 1 stycznia do 12 marca 2023 roku. Średnia oglądalność premierowych odcinków produkcji wyniosła 2,14 mln widzów. Przełożyło się to na 14,96 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 8,54 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 10,51 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę
W analizowanym okresie najwięcej widzów zgromadził odcinek z 8 stycznia, który obejrzało średnio 2,43 mln osób.
Od września do listopada ub.r. w niedziele po "Wiadomościach" Jedynka pokazywała 5. sezon "Wojennych dziewczyn". Średnia oglądalność produkcji wyniosła 1,68 mln widzów.
Przełożyło się to na 11,85 proc. udziału stacji w grupie 4+, 7,02 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 8,75 proc. w grupie 16-59.
Serial ten miał jednak większą konkurencję, bo w tym czasie TVN pokazywał premierowe odcinki "MasterChefa", a Polsat - premierowe wydania "Kabaretów na żywo".
O czym jest serial
Fabuła „Domu pod dwoma orłami” koncentruje się na losach Polaków, Niemców i Ukraińców, których drogi krzyżują się w starej, poniemieckiej willi we Wrocławiu. Opowieść rozpoczyna się latem 1997 roku, tuż przed nadejściem słynnej 12-metrowej fali powodziowej zalewającej Wrocław. - Mieszkańcy „Domu pod Dwoma Orłami” to babcia Zofia Szablewska, pełna energii, ciepła i humoru kobieta, jej córka Helena, chłodna perfekcjonistka oraz powracająca z narzeczonym ze stypendium w USA Marianna, ukochana wnuczka Zofii - informuje biuro prasowe Telewizji Polskiej.
Dramat rodziny rozpoczyna się, kiedy fala powodziowa zalewa dom, zaś babcia Zofia w tym samym momencie trafia do szpitala z powodu udaru. Niefortunny zbieg okoliczności doprowadza do odkrycia przez Mariannę poniemieckich śladów w zniszczonym przez żywioł domu, dzięki którym odnajduje pamiętnik pierwszej właścicielki „Domu pod Dwoma Orłami”, Lisy Weber.
Poznanie przez Mariannę historii zapisanej na kartach przenosi akcję serialu do roku 1918. Widzowie w kolejnych odcinkach poznają życie ówczesnych mieszkańców kamienicy i ich sąsiadów.
Obsada serialu
W roli Marianny występuje Sonia Mietielica, a jej matki Heleny - Agnieszka Mandat. W postać babci Zofii w młodzieńczych latach wciela się Karolina Gruszka, zaś w dojrzałym wieku - Małgorzata Zajączkowska. W roli niemieckich właścicieli domu, oglądać można debiutującą Karolinę Rzepę w roli Lisy, Adriana Zarembę w roli Karla oraz Andrzeja Seweryna jako ich ojca - Johannesa.
W drugoplanowych rolach występują: Adam Ferency (Kazimierz Lach), Thomas Christian (Paul), Grzegorz Małecki (Antoni Szablewski), Andrzej Konopka (Jan Liski), Eryk Lenartowicz (Zbyszek), Daria Polunina (Aksinia), Andrew Zhuravsky (Wasylko), Klara Broda (Rysia), Mateusz Rusin (Maurycy), Adam Cywka (Mecenas Dutkiewicz), Jan Frycz (Ojciec Zosi), Aleksandra Konieczna (Matka Zosi), Anna Graczyk (Maria), Przemysław Stippa (dwie role - Uwe i Hissen) i Cezary Łukaszewicz (Herbert).
Prace na planie historycznej produkcji rozpoczęły się w październiku 2019 roku. Okres zdjęciowy się przedłużył z powodu pandemii COVID-19, ostatni klaps na planie padł w kwietniu 2021 roku. Nagrania do produkcji były realizowane we Wrocławiu.
Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc.
Dołącz do dyskusji: Serial "Dom pod dwoma orłami” oglądało znacznie więcej widzów niż "Wojenne dziewczyny"