SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Jard z nową stroną internetową i podcastami

- Radio zaczęło grać wyraźnie pasmami, zaś sama muzyka stopniowo była "odmładzana", lecz nie zmieniliśmy ani charakteru muzyki, ani "flow" anteny - mówi nam o ostatnich nowościach w brzmieniu Radia Jard Maciej Dobrowolski, redaktor naczelny rozgłośni.

W niedzielę wieczorem (8 października) Radio Jard, lokalna rozgłośnia z Białegostoku, umieściło wpis na Facebooku: "Czy jesteście gotowi na NOWE Radio JARD? Już wkrótce wszystko się wyjaśni...". Słuchacze zaczęli zgłaszać pomysły, co mogłoby się zmienić w ich stacji. Proponowali m.in. by do słuchaczy zwracać się per "państwo", grać więcej klasycznego rocka, alternatywnej muzyki, lokalnych artystów, a w piątkowe wieczory sięgać po italo disco i euro disco.

Rozgłośnia dzień później wyjaśniła, że "nowe" dotyczy uruchomienia odmienionej strony internetowej rozgłośni. Ta ruszyła w niedzielę. - Nowy layout, nowocześniejszy układ, prosta, modna funkcjonalność, która łączy klasyczną formę strony radiowej z nowoczesną, przejrzystą, lekko portalową formułą - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Dobrowolski, który od pół roku jest redaktorem naczelnym Radia Jard. - Wprowadziliśmy także podcasty, które są dzisiaj obowiązkowym elementem "portalowej" formuły radia.

Muzyka powiązana z pasmami programowymi

Redaktor naczelny Radia Jard podkreśla, że nowa strona internetowa rozgłośni to kolejny element zmian, które są sukcesywnie wprowadzane od kilku miesięcy. Na początku czerwca stacja wystartowała z nową ramówką. - Była ona połączeniem dotychczasowego programu z jego nowymi elementami, uporządkowaniem pasm, wprowadzeniem serwisów informacyjnych kraj - świat i lokalnych o pełnej godzinie - mówi Maciej Dobrowolski. Wcześniej - przez pewien czas - emitowane były wyłącznie serwisy lokalne emitowane pięć minut przed pełną godziną.

Jak słyszymy, wprowadzenie nowych pasm (zmieniły się także ich nazwy) było powiązane z dopasowaniem do nich odpowiedniej muzyki. - Radio zaczęło grać wyraźnie pasmami, zaś sama muzyka stopniowo była "odmładzana", lecz nie zmieniliśmy ani charakteru muzyki, ani "flow" anteny - zapewnia Maciej Dobrowolski.

Redaktor naczelny Radia Jard podkreśla, że jesienna ramówka, która obowiązuje od września, jest kontynuacją zmian wprowadzonych na początku czerwca. - Pojawiło się dużo nowych programów, realizujących na różne sposoby zapisy koncesyjne. To m.in. mała publicystyka, codzienne gawędy historyczne, a nawet podlaskie programy historyczno-kulinarne - wymienia Dobrowolski. - Zostały wprowadzone nowe bądź lekko odświeżone dwa codzienne wywiady: jeden klasyczny, a drugi w nieco lżejszej formule. Jako miasto, w którym znajduje się najwyżej klasyfikowany w Polsce uniwersytet medyczny, stworzyliśmy także poradnikowo-publicystyczne programy "Zdrowa Rozmowa".

Radiowy (i nie tylko) biznes Jarosława Dziemiana

Radio Jard nadaje swój program od 1997 r. Stację założył Jarosław Dziemian, lokalny przedsiębiorca z Białegostoku, który oprócz rozgłośni posiadał także Telewizję Jard, klub, hotel i kilka zajazdów. W 2001 r. uruchomił również Radio Jard II skierowane do dzieci i młodzieży (stacja zakończyła nadawanie w 2018 r.). Dziemian zmarł pięć lat temu.

Radio Jard od początku nadaje w Białymstoku. W 2015 r. po zgodzie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji rozgłośnia rozszerzyła swój zasięg i zaczęła być także słyszalna w Bielsku Podlaskim i okolicy. Od 2020 r. stację słychać też w Ełku.

Rozgłośnią od 2000 r. przez 23 lata kierował Wojciech Kuczyński. Odszedł ze stacji w kwietniu br., a niebawem w Białymstoku uruchomi swoje radio. Miesiąc temu KRRiT zdecydowała o przyznaniu koncesji na nadawanie programu w tym mieście spółce Białostoccy Miłośnicy Mediów, za którą stoi Wojciech Kuczyński i Krzysztof Pietrzak (współtworzy lokalne stacje radiowe: POPradio z Pruszkowa, Radio Płońsk i Wasze Radio FM z Wągrowca). Rozgłośnia będzie nazywać się Na Stoku 94,8 FM.

Spada słuchalność Radia Jard

Po odejściu Kuczyńskiego ze stacji Radiem Jard zaczął kierować Maciej Dobrowolski, który opuścił Radio Rekord i Rekord Grupę Mediową. Był z nimi związany, z przerwami, od 2004 r. Był tam dyrektorem generalnym, prezesem zarządu i udziałowcem. Od lipca 2020 r. pracował w Radiu Rekord Mazowsze, pełniąc funkcję dyrektora sprzedaży i marketingu. Maciej Dobrowolski był także związany m.in. z Radiem Impuls, RPL FM, Radiem Hobby, Radiem Kolor i Planeta FM.

Według najnowszego badania Radio Track (Kantar Polska) w okresie od marca do sierpnia 2023 r. Radio Jard miało 2,6 proc. słuchalności na rynku białostockim wobec 5,0 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Radio Jard z nową stroną internetową i podcastami

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
Powinni zmienić też nazwę stacji. Dziemian już nie żyje, wszystkie jego obiekty z "paskowych" elewacji wymieniają na bardziej nowoczesne.
odpowiedź
User
Moje miasto to Białystok
TV Jard najbardziej znana ze spotu wyborczego Krzysztofa Kononowicza.
odpowiedź
User
nick
jaki dyrektor takie zmiany i efekty smutne bo kiedys sam sluchalem jardaq a teraz to takaa sieczka pomieszane jak bigos
odpowiedź