SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent podpisał ustawę o Radzie Mediów Narodowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek tzw. pomostową ustawę medialną, powołującą Radę Mediów Narodowych. Ustawa wejdzie w życie po 7 dniach vacatio legis.

W zeszłym tygodniu pomostowa ustawa medialna została przyjęta przez Sejm oraz Senat, poprali ją przede wszystkim parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości

Ustawa zakłada utworzenie Rady Mediów Narodowych, która będzie powoływać zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Rada będzie liczyć pięciu członków powoływanych na 6-letnią kadencję. Dwóch będzie powoływał prezydent, a trzech Sejm, z których dwóch będą wskazywać dwa największe opozycyjne kluby parlamentarne (obecnie są to PO i Kukiz ’15). Każdy klub będzie mógł przedstawić po dwóch kandydatów w ciągu 14 dni od terminu wyznaczonego przez prezydenta nie później niż 30 dni od wejścia ustawy w życie.

Członkami mogą zostać obecni posłowie lub senatorowie, natomiast nie mogą zostać członkowie rządu, samorządu terytorialnego ani KRRiT, pracownicy administracji rządowej lub samorządowej, Kancelarii Prezydenta RP lub KRRiT ani osoby związane (jako pracownicy lub posiadacze udziałów) z firmami świadczącymi usługi medialne, produkującymi materiały do telewizji lub radia.

Jednocześnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zostaje pozbawiona obowiązku tworzenia w porozumieniu z rządem polityki państwa w zakresie radiofonii i telewizji. W ramach tych komperencji KRRiT przede wszystkim nadzorowała konkursy na zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych.

Do końca czerwca br. obowiązuje tzw. mała nowelizacja ustawy medialnej, na mocy której kierownictwa firm mediów publicznych podlegają bezpośrednio ministrowi skarbu państwa. Zaraz po wejściu w życie nowelizacji na początku stycznia br. wymieniono zarządy Telewizji Polskiej i Polskiego Radia (w kwietniu z zarządu Polskiego Radia odwołano Marcina Palade), potem zmian dokonano w ich radach nadzorczych i kierownictwach oddziałów regionalnych TVP oraz regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Ustawa o Radzie Mediów Narodowych zacznie obowiązywać 5 lipca, po 7-dniowym vacatio legis. Nie oznacza to jednak, że przez pierwsze cztery dni lipca pojawi się luka prawna i zaczną obowiązywać przepisy sprzed tzw. małej nowelizacji. Sejmowe biuro legislacyjne oceniło bowiem, że zapis z nowlizacji o jej wygaśnięciu 30 czerwca jest niezgodny z regułami praktyki prawodawczej i nie ma mocy prawnej.

Wiceminister kultury Krzysztof Czabański, rządowy pełnomocnik ds. reformy mediów publicznych, stwierdził w zeszłym tygodniu, że Rada Mediów Narodowych prawdopodobnie zostanie uformowana już po wakacjach parlamentarnych i zacznie pracę we wrześniu.

Zdaniem Czabańskiego Rada powinna na przełomie bieżącego i przyszłego roku przeprowadzić konkursy na członków zarządu TVP, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni publicznych, ponieważ ich obecne władze zostały powołane bez konkursu. Wiceminister kultury zaznaczył, że jest to tylko jego osobista opinia. Nie dotyczy to Polskiej Agencji Prasowej, której prezesem w maju br. został Artur Dmochowski po wygraniu konkursu zorganizowanego przez radę nadzorczą firmy.

Dołącz do dyskusji: Prezydent podpisał ustawę o Radzie Mediów Narodowych

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pr
Czas płynie, miesiące zmieniają się w lata, media publiczne umierają a pan minister Czabański wyluzowany... już za pół roku (na przełomie roku) nowe władze, bo przecież panowie i panie posłowie właśnie na 2-miesięczne urlopy się udają i pierdołami zajmować się nie będą. Za dwa lata może nawet jakieś pieniądze się pojawią. A będzie jeszcze co reanimować?
odpowiedź
User
prawnik
"Sejmowe biuro legislacyjne oceniło bowiem, że zapis z nowlizacji o jej wygaśnięciu 30 czerwca jest niezgodny z regułami praktyki prawodawczej i nie ma mocy prawnej."

Na Cycerona!

W Polsce wynaleźliśmy nowy organ uchylający obowiązujące ustawy...
odpowiedź
User
duda
a co wiecej moze zrobić ta plastikowa utzrymanka prezesa?
odpowiedź