SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia

W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez nadajniki cyfrowe w technologii DAB+.

Jak wyjaśniono, "dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli słuchać audycji swojego radia publicznego również w Polsce.

"To bardzo istotne, by nasi ukraińscy przyjaciele, którzy są przyjmowani i goszczeni w różnych częściach Polski, mieli dostęp do najświeższych informacji bezpośrednio z Ukrainy - w ich języku ojczystym" - czytamy w przesłanej informacji.

"Nadajnik DAB+ Polskiego Radia w Przemyślu obejmuje część terytorium Ukrainy"

Zaznaczono, że "obecnie nadajniki radia cyfrowego w technologii DAB+ zlokalizowane są przede wszystkim w aglomeracjach miejskich i wzdłuż głównych tras komunikacyjnych, a ich sygnał dociera do blisko 70 proc. ludności na terytorium Polski". "Nadajnik DAB+ Polskiego Radia w Przemyślu obejmuje część terytorium Ukrainy i ma w swoim zasięgu przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Przemyślu" - dodano.

"Polskie Radio w każdy możliwy sposób włącza się w pomoc Ukrainie. Właśnie udostępniliśmy naszą częstotliwość DAB+ dla stacji Ukraińskie Radio. To kolejny przejaw naszej solidarności z narodem ukraińskim w tej dramatycznej sytuacji. Udostępniając częstotliwość, chcemy docierać do jak największej rzeszy obywateli Ukrainy, którzy potrzebują informacji w swoim ojczystym języku" - powiedziała prezes zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. "Ważne jest to, że w tej sytuacji także inne media, w tym stacje radiowe, wychodzą z różnymi inicjatywami skierowanymi do naszych ukraińskich sąsiadów. To wyraz solidarności z nimi, a nie wyścig konkurencyjny" - wyjaśniła.

Przypomniano, że "radiowa Jedynka niemal natychmiast po ataku na Ukrainę rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim". "Serwisy te przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Przekaz jest nadawany z nadajnika fal długich (225kHz)" - napisano.

Program 1 Polskiego Radia obejmuje swoim zasięgiem większość terytorium Ukrainy. "Możliwość odbioru radiowej Jedynki jest niezależna od sieci telekomunikacyjnych na Ukrainie oraz w razie braku dostępu do Internetu, może stanowić jedno z nielicznych źródeł prawdziwych i obiektywnych informacji dla ludności ukraińskiej na terenach objętych działaniami wojennymi" - czytamy w informacji.

Podkreślono, że "ponadto antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu nadajnikom w obwodach: donieckim i ługańskim".

Przypomniano też, że "Polskie Radio już kilka dni wcześniej udostępniło w swoich internetowych kanałach sygnał publicznego Ukraińskiego Radia". "To dodatkowa możliwość, dzięki której obywatele Ukrainy - przebywający w Polsce - mogą słuchać programu radiowego w swoim języku" - napisano.

Ukraińskiego Radia można słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl.

Wyjaśniono, że "sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne +Polskie Radio+ - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store".

W Przemyślu wystartowało Radio RMF Ukraina

Jak już informowaliśmy na częstotliwości 98,6 MHz w Przemyślu Grupa RMF uruchomiła Radio RMF Ukraina z informacjami i poradami dla uchodźców czekających w kolejkach na wjazd do Polski.

Program RMF Ukraina nadawany jest w języku ukraińskim i zawiera najpotrzebniejsze informacje i porady na temat procedur podczas wjazdu do Polski oraz o możliwościach uzyskania pomocy od organizacji charytatywnych już w naszym kraju. Na antenie są również podawane wiadomości na temat przepisów i ułatwień, jakie wprowadziła Polska, m.in. na temat opieki zdrowotnej dla uchodźców czy możliwości poszukiwania pracy. Część informacji będzie podawana również w języku angielskim, by dotrzeć z przekazem do osób nieukraińskojęzycznych uciekających przed wojną.

Jak zapowiada nadawca, program nie będzie zawierał przekazów reklamowych.

Radio RMF Ukraina udało się uruchomić w ciągu 30 godzin od powstania pomysłu.

- Urząd Komunikacji Elektronicznej błyskawicznie dobrał częstotliwość i wydał decyzję na czasową emisję, która została uzgodniona z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jesteśmy też bardzo wdzięczni spółce Emitel, która w ciągu kilku godzin przygotowała stację nadawczą, z której emitowany jest program - mówi Andrzej Mielimonka, prezes spółki Multimedia wchodzącej w skład Grupy RMF.

Program Radia RMF Ukraina przygotowują osoby mówiące biegle po ukraińsku, które do współpracy przy projekcie zaprosiła Grupa RMF. Nadawany jest całą dobę na częstotliwości 98,6 MHz z Przemyśla.

Według badania Radio Track od listopada 2021 r. do stycznia 2022 r. Radio RMF FM miało 30,2 proc. udziału w rynku słuchalności, co wobec 28,9 proc. rok wcześniej oznacza wzrost o 4,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
valdo
Ciekawe,czy ludzie uciekający przed wojną,zabrali ze sobą odbiorniki z możliwością odbioru DAB+.
odpowiedź
User
żenada
kiedy słyszę prezeskę kamińską to mnie na wymioty bierze, zniszczyła mienie publiczne, instytucję z kilkusetletnią tradycją a robi za patriotkę. hipokrytka. nie szanuje obywateli rp a udaje wielkoduszną. wszystko pod publiczkę.
odpowiedź
User
Tiaaaa
Ciekawe,czy ludzie uciekający przed wojną,zabrali ze sobą odbiorniki z możliwością odbioru DAB+.
Najważniejsze, że będzie się mogła pochwalić przy kolejnym ustawionym konkursie, nie ważne, że to bubel, ważne że udaje empatyczną i wrażliwą na ludzki los (demolując instytucje państwową już tak wrażliwa nie jest, ani dla sponsorujących podatników ani wspołpracowników ).
odpowiedź