PGE i GE Hitachi Nuclear Energy podpisały memorandum o współpracy
PGE Polska Grupa Energetyczna oraz GE Hitachi Nuclear Energy Americas podpisały memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej, poinformowała spółka w czwartek.
"Współpraca ma na celu zbadanie możliwości zastosowania reaktorów ABWR oraz ESBWR w projektowanej pierwszej elektrowni jądrowej Polsce, a także możliwości przyszłej współpracy przemysłowej obu partnerów" - czytamy w komunikacie.
PGE podała, że memorandum przewiduje wspólne działania w zakresie przeprowadzenia studium wykonalności dla rozwoju technologii reaktorów jądrowych ABWR (Advanced Boiling Water Reactor - udoskonalony wodny reaktor wrzący) i ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor - ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący) w Polsce do 2020 wraz z potencjalną ich budową i eksploatacją w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. "Ponadto obie firmy potwierdziły, że równolegle będą prowadzić rozmowy nad potencjalnym partnerstwem przemysłowym przy projekcie jądrowym w Polsce" - czytamy dalej.
Memorandum podpisane 1 marca br. nie zawiera klauzuli wyłączności pomiędzy obiema spółkami w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
GE Hitachi jest kolejnym partnerem, z którym PGE podjęła współpracę w zakresie energetyki jądrowej. W listopadzie 2009 r. zostało podpisane pierwsze memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy PGE z francuską firmą EDF w zakresie zbadania wykonalności budowy reaktora w technologii EPR.
PGE planuje w najbliższym czasie podpisać podobne porozumienia z innymi partnerami posiadającymi doświadczenie w budowie i eksploatacji reaktorów jądrowych.
PGE Polska Grupa Energetyczna rozważa budowę dwóch elektrowni jądrowych o planowanej mocy ok. 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oddanie do użytku pierwszego bloku mogłoby nastąpić do końca 2020 roku, a następnych bloków co dwa lub trzy lata.
Dołącz do dyskusji: PGE i GE Hitachi Nuclear Energy podpisały memorandum o współpracy