OBWE chce wycofania przez Watykan oskarżeń dziennikarzy o ujawnienie przecieków
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zaapelowała do władz Watykanu o wycofanie zarzutów wobec włoskich dziennikarzy - autorów książek o rozrzutności kościelnych hierarchów i nadużyciach finansowych w Stolicy Apostolskiej.
Proces w sprawie tak zwanej afery Vatileaks ma się rozpocząć w tym tygodniu, pierwsze przesłuchania zaplanowano na czwartek. Oskarżeni są hiszpański ksiądz Angel Lucio Vallejo Balda, Włoszka Francesca Chaouqui - członkowie papieskiej komisji powołanej do przygotowania reformy finansów, którzy mieli ujawnić dokumenty świadczące o korupcji i nadużyciach finansowych w Watykanie, a także współpracownik komisji Nicola Maio. Oprócz nich na ławie oskarżonych mają zasiąść dwaj włoscy dziennikarze - Emiliano Fittipaldi oraz Gianluigi Nuzzi. Obaj są autorami książek napisanych w oparciu o ujawnione watykańskie dokumenty.
To pierwszy przypadek w historii Kościoła, gdy Watykan oskarża dziennikarzy w procesie karnym. Stawiane im zarzuty dotyczą kradzieży i rozpowszechniania tajnych materiałów. Obaj dziennikarze zapowiedzieli, że stawią się w sądzie po to, by bronić wolności prasy.
Po stronie Fittipaldiego i Nuzziego opowiedziała się też Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która zaapelowała do Watykanu, by ten wycofał zarzuty postawione dziennikarzom.
- Zachęcamy władze watykańskie do rezygnacji z oskarżeń wobec dziennikarzy i otoczenia ich ochroną zgodnie ze zobowiązaniami Watykanu wobec OBWE - podkreśliła w komunikacie Dunja Mijatović, która z ramienia OBWE zajmuje się wolnością mediów. - Dziennikarze muszą mieć zapewnione prawo do ujawniania istotnych z punktu widzenia publicznych interesów informacji, a także chronienia swoich poufnych źródeł - zaznaczyła Mijatović.
Wszystkim oskarżonym w watykańskim procesie grozi od 4 do 8 lat więzienia.
Dołącz do dyskusji: OBWE chce wycofania przez Watykan oskarżeń dziennikarzy o ujawnienie przecieków