Zmiany w lokalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej
W lokalnym multipleksie naziemnej telewizji, który jest dostępny w województwie łódzkim i na północy śląskiego doszło do zamiany kanałów muzycznych. Stację 4fun.tv zastąpiła Gold TV, związana z MWE Networks.
MUX-L3 jest dostępny w Łodzi, Częstochowie, Kamieńsku, Tomaszowie Mazowieckim i okolicach. Obecnie za pośrednictwem tego multipleksu nadają: TVC (kiedyś NTL Radomsko), Filmax, Gold TV, Nuta.TV, Power TV, Stars.tv, Red Carpet TV, Super TV i TV Okazje.
Zobacz także: Dwa kanały usunięte z lokalnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej
Co w ofercie Gold TV?
Kanał Gold TV rozpoczął nadawanie w 2003 roku jako iTV. Emitował wówczas programy interaktywne (gry, quizy) i ezoteryczne. W 2016 roku stacja zmieniła nazwę na To!TV rozszerzając profil o programy rozrywkowe. W lutym tego samego roku stacja została przejęta przez MWE Networks, do której należą też kanały: Antena HD (dostępny w całej Polsce drogą naziemną), Adventure, Filmax, Home TV, Junior Music, Power TV, Super TV, Top Kids, Ultra 4K TV i TVC.
W lipcu 2020 roku To!TV zmienił nazwę na Gold TV. Obecnie w ramówce stacji można znaleźć teledyski od lat 60 do współczesnych. Nie brakuje programów z karaoke. Od godziny 21 do 24 jest nadawane ezoteryczne pasmo Ezo TV.
Multipleksy lokalne to dodatkowe kanały naziemne
Multipleksy lokalne są najczęściej nadawana w miastach, gdzie w dobie telewizji analogowej dostępne były stacje lokalne. Poza obecną wcześniej na rynku telewizją pozwalają na dostęp do dodatkowych kanałów. We Wrocławiu i Świdnicy w ten sposób są dostępne: Echo 24, Eska TV Extra, Filmax, Junior Music, Super TV, Nuta.TV, Polsat HD, Power TV, Stars.TV, TVN HD i TV Okazje.
W Głogowie i Lubinie w ten sposób można oglądać TV Regionalną.pl i TV Okazje. W Jeleniej Górze, Lubaniu i Bolesławcu spółka MWE Teleport reaktywowała w sierpniu multipleks regionalny. W jego skład wchodzą: TV Dami/TV Bolesławiec, Echo 24, Filmax, Home TV, Junior Music, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV i Super TV. W Rybniku w MUX-L2 są nadawane: Telewizja TVT, TVN HD, TVN7 HD, Eska TV Extra, Stars.TV i TV Okazje.
Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej
W II kwartale br. na większości multipleksów zakończona zostanie emisja w standardzie DVB-T. Nowszy i bardziej wydajny DVB-T2/HEVC pozwala na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości obrazu i dźwięku. Z badań Krajowego Instytutu Mediów wynika, że ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub kupić tuner kompatybilny z nowym standardem.
Rząd zapowiada 100 zł dofinansowania na zakup tunera. Producenci sprzętu przekonują, że lepszym wyjściem jest zakup telewizora, ponieważ umożliwi on korzystanie także z telewizji hybrydowej HbbTV, co w przypadku większości tunerów nie jest możliwe. Przejście na DVB-T2/HEVC będzie prowadzone region po regionie. Pod koniec marca obejmie mieszkańców województw dolnośląskiej i lubuskiego.
4fun.tv miał w ub.r 0,062 proc. udziału w rynku.
Dołącz do dyskusji: Zmiany w lokalnym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej