Stabilizacja nastrojów społecznych Polaków, w górę oczekiwania
W lutym 2017 r. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) Ipsosu wzrósł o ok. 1,5 pkt. wobec poziomu ze stycznia. Niewielkie zmiany odnotowano także w przypadku pozostałych wskaźników z wyjątkiem wskaźnika oczekiwań, który wyraźnie wzrósł.
WOK osiągnął w lutym wartość 99,53 pkt. (+1,51 pkt. wobec stycznia), wskaźnik oceny klimatu gospodarczego - 90,6 pkt. (+0,59 pkt.), wskaźnik skłonności do zakupów - 105,48 pkt. (+2,13 pkt.), wskaźnik oceny bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej - 92,82 pkt. (-1,43 pkt.), a wskaźnik oczekiwań wobec sytuacji społeczno-ekonomicznej Polski w najbliższych miesiącach - 104,31 pkt. (+5,53 pkt.).
Na ustalenie się nastrojów konsumenckich na poziomie z ubiegłego miesiąca wpłynął brak ważnych wydarzeń społeczno-politycznych i gospodarczych. Niezmiennie trwająca polaryzacja życia politycznego w Polsce – krytyczne zachowania opozycji i niezmieniający się kierunek działań rządu - spowodowała brak zauważalnej zmienności w opinii społecznej. Trochę zagadkowy jest znaczący wzrost wskaźnika oczekiwań, który sugeruje, że Polacy nie dostrzegają w najbliższym czasie większych zagrożeń dla sytuacji w kraju i w swoich gospodarstwach domowych, a wręcz patrzą na nią z optymizmem.
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 pkt. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego w dniach 11-15 lutego 2017 r. na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.
Dołącz do dyskusji: Stabilizacja nastrojów społecznych Polaków, w górę oczekiwania