SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w Konkursie o Nagrodę Radia ZET. Gala nie odbędzie się jesienią

Organizatorzy Konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego podjęli decyzję o zmianie terminu gali wręczenia nagród. Odtąd będzie się ona odbywać na przełomie lutego i marca.
 

Grażyna Torbicka podczas gali Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, fot. materiały prasoweGrażyna Torbicka podczas gali Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, fot. materiały prasowe

Dotychczas Nagroda Woyciechowskiego była wręczana w listopadzie. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na zmianę tego terminu. Dzięki tej decyzji każda kolejna edycja konkursu obejmie materiały dziennikarskie publikowane w danym roku kalendarzowym. Do tej pory Nagrodę przyznawano autorom publikacji, które ukazywały się od 1 września roku poprzedzającego przyznanie Nagrody do 31 sierpnia roku przyznania Nagrody (w ostatniej edycji termin został przesunięty i objął okres od 1 października do 30 września).

Nowy termin gali

- Wsłuchujemy się w głosy i staramy się wprowadzać zmiany w regulaminie konkursu zgodnie z oczekiwaniami środowiska dziennikarskiego. Już w zeszłym roku wdrożyliśmy kilka z nich. Wielokrotnie spotykaliśmy się z opiniami, że w konkursie biorą udział świetne materiały, które z racji ich opublikowania w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, mają mniejsze szanse na wygraną. Nowe rozwiązanie powinno wyeliminować wszelkie wątpliwości. Od teraz Nagroda Woyciechowskiego będzie przyznawana za wszystkie materiały z danego roku - wyjaśnia Anna Marucha, dyrektor komunikacji korporacyjnej Grupy Eurozet.

Czytaj także: Eurozet podnosi ceny reklam

W zeszłym roku wprowadzono do regulaminu istotne zmiany w sposobie przyznawania nominacji i sposobu głosowania. W ich myśl nominacje zdobywa ośmiu materiałów dziennikarskich zgłoszonych przez członków kapituły, które uzyskały najwięcej punktów w głosowaniu. Zrezygnowano z drugiej tury głosowania, a jurorzy nie mogą głosować na publikacje autorstwa dziennikarzy z rodzimych redakcji.

Niezależnie od nagrody głównej, w konkursie za rok 2024 zostaną uhonorowani najlepsi twórcy i twórczynie internetowi w kategorii „Autor/Autorka Internetowa” oraz dziennikarze i dziennikarki za swoją działalność w zakresie odpowiedzialności klimatycznej w kategorii „Dziennikarz/Dziennikarka dla planety”.

Podczas jubileuszowej 20. gali Nagrody Woyciechowskiego zostaną zaprezentowane wyniki raportu „O tym się mówi”, czyli najczęściej cytowane publikacje dziennikarskie, które w 2024 roku uzyskały największe zasięgi. Comiesięczne zestawienie przygotowywane jest przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio ZET.

W ramach Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego będzie również kontynuowany projekt edukacyjny „Forum Dziennikarskie”. Jest on realizowany we współpracy Uniwersytetu SWPS, Radia ZET i TVN24. W sezonie 2024/2025 odbędzie się jego trzecia edycja.

Główną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023 otrzymali Justyna Suchecka i Piotr Szostak za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista” opublikowany 31 stycznia 2023 roku w portalu tvn24.pl. Opisali w nim proces przyznawania milionowych dotacji przez szefa MEiN dla organizacji bliskich obozowi władzy.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Kapituła przyznała również dwa honorowe wyróżnienia. Trafiły do Piotra Świerczka za reportaż „Siła kłamstwa” wyemitowany 12 września 2022 roku w programie „Czarno na białym” na antenie telewizji TVN24, w którym odsłonił kulisy funkcjonowania Podkomisji Smoleńskiej oraz Michała Janczury z TOK FM za radiowy serial dokumentalny „Podziemie” emitowany od 13 lipca 2023, ukazujący proceder stosowania niepotwierdzonych naukowo metod leczenia boreliozy.

Laureatami w kategorii „Autor Internetowy” zostali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski za prowadzenie polskojęzycznego podcastu („Podkast amerykański”) przybliżającego wiedzę o historii, społeczeństwie i polityce Stanów Zjednoczonych. Laureatem w kategorii „Dziennikarz dla planety” został z kolei Patryk Strzałkowski (Gazeta.pl).

Dołącz do dyskusji: Zmiany w Konkursie o Nagrodę Radia ZET. Gala nie odbędzie się jesienią

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fijal
Wisi mi to kalafiorem
odpowiedź
User
Propozycja
Proponuje do nagrody Macieja Bąka za wiarygodność sprawdzanie źródeł i zaufanie do nich, które objawiło się wielością opinii na x.
odpowiedź
User
Andrzej
i pomyslec ze mam to tak bardzo gleboko w...
odpowiedź