SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co z konkursem dotyczącym MUX-5? „Jesteśmy w procesie konsultacji”

Choć trzy podmioty ubiegają się o rezerwację MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej, to Urząd Komunikacji Elektronicznej wciąż nie rozpoczął konkursu dotyczącego tego pasma. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE wyjaśnia to w rozmowie z Wirtualnemedia.pl trwającymi konsultacjami z innymi urzędami.
 

RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka) RTCN Święty Krzyż, jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka)

Na początku lata Emitel wystąpił o rezerwację piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z procedurami, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej czekał 14 dni na ewentualne podobne wnioski innych firm. Gdyby nie wpłynęły, mógłby od razu wydać decyzję rezerwacyjną. Tak jednak się nie stało. Chęć ubiegania się o częstotliwości zgłosiły poza Emitelem firmy BCAST (związana z Cyfrowym Polsatem) i MWE Teleport (Grupa MWE Networks). W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie konkursu.

Termin konkursu zależny od UOKiK i KRRiT

Na jakim etapie jest postępowanie w sprawie MUX-5? - Jesteśmy w tym momencie w procesie konsultacji dokumentacji z UOKiK, potem przyjdzie czas na konsultacje z KRRiT. Z racji tego, że czynności te nie są zależne tylko od UKE, ciężko jest podać termin rozpoczęcia publicznych konsultacji dokumentacji konkursowej – mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej był już wykorzystywany w latach 2021-2022 jako multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej. Na przykład w marcu 2022 roku obejmował kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TV Rozrywka HD. Docierał do blisko 90 proc. populacji Polski. Multipleks miał przygotować widzów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Później nadawca publiczny zarejestrował MUX-6, a MUX-5 przestał być używany.

Emitel składając wniosek o MUX-5 zauważył, że po jego uruchomieniu dzięki naziemnej telewizji cyfrowej będzie można oglądać ponad 50 kanałów telewizyjnych. - Podobnie jak w przypadku MUX-8, nadawców MUX-5 wybierze w drodze konkursu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Dlatego nie możemy dokładnie określić, jak ostatecznie zostanie zagospodarowany ten multipleks. Standardowo powinno znaleźć się tam 8 kanałów w rozdzielczości HD, podobnie jak w innych multipleksach telewizji naziemnej. Wyjątkiem jest MUX-8, gdzie nadawanych jest siedem programów w rozdzielczości SD, ale mamy nadzieję, że wkrótce również tam będą nadawane programy w podwyższonym standardzie. Emitel wystąpił o zmianę decyzji do UKE i oczekujemy na jej wydanie. Zasięg MUX-5 powinien odpowiadać zasięgom pozostałych multipleksów telewizji naziemnej. Oznacza to, że sygnał powinien być odbierany przez ponad 95 proc. populacji kraju - mówiła Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Firma jest spokojna o zainteresowanie potencjalnym konkursem dotyczącym miejsc na MUX-5. W przypadku MUX-8 wniosków było dwa razy więcej niż miejsc. Przepadły propozycje węgierskiej TV2 Media (PTV) czy Grupy MWE Networks (Polska24). W maju na antenie TV Republika przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zapowiadał konkurs dotyczący MUX-5. -  Jest jeszcze jeden MUX do zagospodarowania. Pracujemy nad tym, żeby uruchomić konkurs na obsługę tego MUX-u. Będzie jeszcze więcej miejsc na multipleksie ogólnopolskim, żeby wolność słowa w Polsce się krzewiła. Aby ten rynek informacyjny, nie był zamknięty – stwierdził szef KRRiT.

Dołącz do dyskusji: Co z konkursem dotyczącym MUX-5? „Jesteśmy w procesie konsultacji”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl