Meta wprowadza nowe aktualizacje prywatności dla nastolatków na Instagramie i Facebooku
W poniedziałek Meta ogłosiła wprowadzenie nowych aktualizacji prywatności dla nastolatków na Facebooku i Instagramie,. Obejmują m.in. to, kto może zobaczyć ich listę znajomych, osoby i strony, które obserwują, posty, w których są oznaczeni i kto może komentować swoje publiczne posty.
Każda osoba w wieku poniżej 16 lat – lub 18 w niektórych krajach – będzie teraz domyślnie korzystać z tych ustawień prywatności po dołączeniu do Facebooka, a Meta planuje „zachęcać” nastolatków już korzystających z aplikacji do wybrania dodatkowych ustawień prywatności.
Ten rodzaj zachęty pojawia się również w formie monitów – prosząc nastolatków o zgłaszanie zablokowanych przez siebie kont, wraz z uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa z informacjami o tym, jak poruszać się po nieodpowiednich wiadomościach od dorosłych.
Meta udostępnia również aktualne informacje na temat pracy, którą wykonuje, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się obrazów używanych do wykorzystywania nastolatków w internecie – co firma określa jako „sextortion”.
„Udostępnianie intymnych zdjęć bez zgody może być niezwykle traumatyczne i chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przede wszystkim zniechęcić nastolatków do udostępniania tych zdjęć w naszych aplikacjach” – informuje firma w wydanym oświadczeniu.
Meta współpracuje obecnie z National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) w celu zbudowania globalnej platformy dla nastolatków, którzy obawiają się, że ich intymne zdjęcia mogą być udostępniane na publicznych platformach internetowych bez ich zgody. Firma ma nadzieję, że z tej platformy będą mogły korzystać również inne firmy technologiczne.
Firma zapowiedziała, że w nadchodzących tygodniach będzie miała więcej informacji na temat tego nowego zasobu.
Meta współpracuje również z firmą Thorn i ich marką NoFiltr, aby tworzyć materiały edukacyjne, które zmniejszają wstyd i piętno związane z intymnymi zdjęciami oraz umożliwiają nastolatkom szukanie pomocy i odzyskanie kontroli, jeśli się nimi dzielą.
Dodatkowo trwają testy sposobów ochrony nastolatków przed wysyłaniem wiadomości „podejrzanych dorosłych” – kont należących do dorosłych, których niedawno zablokowali lub które zostały zgłoszone przez młodą osobę – w tym nie pokazywania ich w rekomendacjach „Osoby, które możesz znać” dla nastolatków.
Meta zwolni 11 tys. pracowników
Dwa tygodnie temu Meta Platforms zapowiedziała, że pożegna się z ponad 11 tys. pracownikami. Zwolnienia będą dotyczyć zarówno pionu platform społecznościowych, jak też segmentu Reality Labs obejmującego przejętą kilka lat temu firmę Oculus Rift produkującą gogle do wirtualnej rzeczywistości i rozwijane mocno od ponad roku metawersum.
Na koniec września br. Meta Platforms zatrudniała 87 214 osób, o 28 proc. więcej niż przed rokiem.
W trzecim kwartale br. przychody Meta Platforms zmalały rok do roku o 4 proc. do 27,71 mld dolarów. Stanowiące ich zdecydowaną większość wpływ z reklam na platformach Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram zmniejszyły się z 28,28 do 27,24 mld dolarów (m.in. wskutek spadku średniej ceny emisji reklam o 18 proc.), a pozostałe przychody z tych platform wzrosły ze 176 do 192 mln dolarów.
Na dużym minusie pozostaje pion Relity Labs - jego przychody zmalały z 558 do 285 mln dolarów, a strata operacyjna pogłębiła się z 2,63 do 3,67 mld dolarów, osiągając rekordowo wysoki poziom.
Dołącz do dyskusji: Meta wprowadza nowe aktualizacje prywatności dla nastolatków na Instagramie i Facebooku