SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W aplikacji mObywatel nowy Krajowy Certyfikat COVID i autoryzacja eDowodem

Szybka autoryzacja eDowodem i nowy Krajowy Certyfikat COVID - takie możliwości wprowadzono do aplikacji mObywatel - poinformował w środę wydział promocji polityki cyfrowej kancelarii premiera. Od początku roku aplikację tę zainstalowano na blisko 500 tys. urządzeń - dodał.

"Od początku roku aplikację zainstalowano na blisko połowie miliona urządzeń" – wskazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz, cytowany w środowej informacji Cyfryzacji KPRM. Dodał, że mObywatela można aktywować z wykorzystaniem Profilu Zaufanego oraz korzystając z eDowodu, czyli dowodu osobistego z aktywowaną warstwą elektroniczną.

Jak stwierdzono, "ważną nowością jest dodanie do aplikacji Krajowego Certyfikatu COVID" - dokumentu wydawanego od 1 lutego 2022 r. osobom, u których na podstawie testu antygenowego stwierdzono zakażenie COVID-19.

Przypomniano, że certyfikat ważny jest wyłącznie w Polsce i nie stanowi dokumentu podróży. Podczas wyjazdów uznawany jest, dostępny w mObywatelu, Unijny Certyfikat COVID.

Jak aktywować Krajowy Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel

Zwrócono uwagę, że Krajowy Certyfikat COVID wydawany jest 11 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego oraz po wykonaniu testu antygenowego, jeśli jego wynik był ujemny.

Jak długo ważny jest Krajowy Certyfikat COVID? To zależy od wyniku testu antygenowego:
- 180 dni – od otrzymania pozytywnego wyniku testu antygenowego,
- 48 godzin – od otrzymania negatywnego wyniku testu antygenowego.

"Jeśli korzystasz z Unijnego Certyfikatu COVID – uruchom go w aplikacji mObywatel, a w dolnym menu wybierz +Aktualizuj+” - wyjaśniono. W ten sam sposób można pobrać lub zaktualizować informacje ze wszystkimi kodami QR wydanymi w ramach UCC.

Zwrócono uwagę, że proces aktywacji mObywatela z wykorzystaniem eDowodu skrócono i usprawniono. "Podczas autoryzacji mObywatel wywoła aplikację eDO App, która służy do odczytania warstwy elektronicznej dowodu osobistego" - wskazano.

Dotąd należało zapamiętać kod wyświetlony w mObywatelu, uruchomić eDO App samodzielnie i wpisać kod. Wskazano, eDO App poprosi o wpisanie numeru CAN z dowodu osobistego (aplikacja na życzenie może zapamiętać ten numer), zbliżenie dokumentu do czytnika NFC w smartfonie oraz o podanie kodu PIN eDowodu. "Po pozytywny zweryfikowaniu eDowodu osobistego informacja o tym zostanie przekazana do mObywatela" - dodano.

Dołącz do dyskusji: W aplikacji mObywatel nowy Krajowy Certyfikat COVID i autoryzacja eDowodem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Na smietnik
Ten śmieciowy certyfikat już traci jakąkolwiek wartość, nic nie znaczący świstek papieru który świadczy tylko o tym że jego posiadacz uległ namowom lobby farmaceutycznego, delikatnie rzecz ujmując.
odpowiedź
User
Taka prawda
Na co komu ta obroża wyłudzająca dane osobowe tym bardziej że ten nic nie znaczy śmieć kończy swoją ważność wszędzie
odpowiedź
User
mike
Co to jest ten Krajowy certyfikat? Nie ma takiego dokumentu! A nawet jakby był to i tak nikt nie ma prawa go sprawdzać.
odpowiedź