SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska zbada wsparcie dla operatorów naziemnej telewizji cyfrowej

Komisja Europejska poinformowała, że wszczęła dochodzenie, które ma ocenić czy wsparcie publiczne udzielone przez rząd Czech na rzecz operatorów naziemnej telewizji cyfrowej, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com) Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)

Beneficjentami pomocy państwa byli czeski nadawca publiczny Ceska televize oraz dwaj prywatni operatorzy naziemnej telewizji cyfrowej, Ceske Radiokomunikace (Cra) i Digital Broadcasting.

W oświadczeniu Komisja Europejska informuje, że w 2016 i 2018 r. wpłynęły dwie skargi dotyczące niezgodności z unijnymi zasadami pomocy państwa planów Republiki Czeskiej dotyczących rekompensat dla operatorów multipleksów za emitowanie kanałów jednocześnie w dwóch standardach - DVB-T i DVB-T2/HEVC.

Skarżący twierdzili, że środek przyniósłby nieuzasadnione korzyści operatorom multipleksów, ponieważ pomoc ostatecznie sfinansowałaby ich modernizację multipleksów do DVB-T2/HEVC.

Zobacz także: TVN i Polsat muszą zmienić standard. „Dodatkowy MUX niemożliwy przez TVP”

18 mln euro dla operatorów MUX-ów

W lipcu 2021 roku Republika Czeska powiadomiła KE o zamiarze zrekompensowania operatorom naziemnej telewizji cyfrowej kosztów równoczesnego nadawania w DVB-T i DVB-T2/HEVC w okresach: od 1 marca 2017 r. do 18 marca 2020 r. oraz od 1 lipca 2020 r. do 31 października 2020 r. Wsparcie w wysokości około 18 mln euro, miało na celu zapewnienie zwolnienie pasma 700 MHz na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych.

Komisja Europejska informuje, że na tym etapie, na podstawie wstępnej oceny, ma wątpliwości co do zgodności środka z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jego dogłębne dochodzenie będzie miało na celu ustalenie, czy środek zachęca operatorów naziemnej telewizji cyfrowej do ponoszenia kosztów modernizacji multipleksów i czy sam rynek nie poniósłby koszty w przypadku braku wsparcia publicznego.

W Polsce do końca czerwca trwa proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Dzięki niemu możliwe jest nadawanie w obrębie jednego multipleksów więcej kanałów telewizyjnych lub poprawa ich jakości (do HD lub 4K). Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z nowym standardem. Osoby takie mogą skorzystać z rządowego bonu w wysokości 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na zakup telewizora. Do tej pory złożono 300 tys. wniosków.

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska zbada wsparcie dla operatorów naziemnej telewizji cyfrowej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
No to trzeba napisać skargę na temat "testowania" przez tvp. Jak wiemy nowe rozwiązania testuje się przed ich wprowadzeniem a nie po i w nieskończoność. Inną kwestią jest płacenie za to "testowanie". Do tego dochodzi różne traktowanie podmiotów. Przypomnę - trend w Europie jest taki, że publiczne tv mają się zwijać do max 2 programów .
0 0
odpowiedź
User
Wyborca PIS z Podkarpacia
To dobrze bo wtedy moze komisja nakaże oddac pieniądze prywatnym stacjom za to że można ich odbierać kanały za publiczne pieniądze wydane na tunery. Kto zabronił im ufundować tunery dla własnych programów To TVN I POLSAT nie funduje dekoderów ?żeby oglądać wolne media
0 0
odpowiedź
User
pol
No to trzeba napisać skargę na temat "testowania" przez tvp. Jak wiemy nowe rozwiązania testuje się przed ich wprowadzeniem a nie po i w nieskończoność. Inną kwestią jest płacenie za to "testowanie". Do tego dochodzi różne traktowanie podmiotów. Przypomnę - trend w Europie jest taki, że publiczne tv mają się zwijać do max 2 programów .
Jest jeszcze jeden pomijany probem Potrzeba zmienic antene z siatkowej na kierunkową z polaryzacją pionową To wszystko trwa dlatego TVP nadaje dłużej
0 0
odpowiedź