Ponad 1,5 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty w 2021 roku
W 2021 r. ważność utracą dowody osobiste ponad półtora miliona Polaków - poinformowała KPRM w komunikacie, przypominając, że wniosek o wymianę dowodu najłatwiej jest złożyć przez internet.
Jak zapisano w komunikacie, dowody osobiste ważne są przez 10 lat, więc 1 546 700 Polaków w przyszłym roku powinno wymienić swój dokument tożsamości.
Jak wymienić dowód osobisty
Jednocześnie KPRM zwróciła uwagę, że wniosek w tej sprawie najłatwiej jest złożyć online.
"Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie" – poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski, cytowany w komunikacie. Profil zaufany, czyli bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internetowych serwisach administracji.
Komunikat zwraca uwagę, że nie każde zdjęcie nadaje się do dowodu, a odpowiednie wymagania zawarte są w instrukcji. Składając podanie o dowód, należy wejść na portal GOV.pl i profilem zaufanym zalogować się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, należy wybrać e-usługę Uzyskaj dowód osobisty.
Potwierdzenie złożenia wniosku o dowód przysyłane jest na skrzynkę na Mój GOV i na e-mail podany we wniosku. Wydanie nowego dowodu nic nie kosztuje i jest on gotowy po maksymalnie 30 dniach od złożenia wniosku.
"Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku. Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów" – wskazał minister Marek Zagórski.
E-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej
Jak wyjaśnił komunikat KPRM, zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
Jak podano, w sierpniu wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Chodzi o to, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela.
Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.
Zmiany te nie spowodują konieczności wymiany dowodów. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.
Dołącz do dyskusji: Ponad 1,5 mln Polaków musi wymienić dowód osobisty w 2021 roku
Ciakwostka jest taka ze jeśli zgubimy dowód osobisty to nie wystarczy złożyć wniosek zaznaczając rubrykę zgubiono, bo wniosek nie zostanie przepychany dalej jeśli na innym osobnym formularzu nie zgłosimy faktu zagubienia dowodu. A wydawało się ze wystarczy we wniosku zgłosić utratę i wszystko będzie dobrze ...