Poprzedni szef Eurozetu będzie nadzorował wydawcę „Rzeczpospolitej”. Odchodzi były prezes TVN
Do rady nadzorczej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, zostali powołani Grzegorz Kossakowski (w przeszłości m.in. członek zarządu Agory i prezes Eurozetu) oraz Zoltán Varga. Zastąpili Marka Dworaka i Jima Samplesa.
Jak już informowaliśmy, w zeszły czwartek z członkostwa w radzie nadzorczej Gremi Media, zrezygnował Marek Dworak, związany holdingiem Grzegorza Hajdarowicza od 12 lat.
W piątek do spółki wpłynęła rezygnacja Jima Samplesa, który w jej radzie nadzorczej był od połowy 2019 roku. Samples przez 14 lat pracował w Turner Broadcasting System m.in. jako prezes Cartoon Network Worldwide. W 2007 roku przeszedł do Scripps Networks Interactive, gdzie najpierw przez cztery lata był szefem HGTV, a w 2011 roku został szefem pionu zagranicznego koncernu i prezesem UKTV. Po tym jak w połowie 2015 roku Scripps kupił TVN, rok później Samples został CEO i prezesem polskiego nadawcy. Pełnił te funkcje do wiosny 2019, gdy po przejęciu Scripps przez Discovery powołano wspólne kierownictwo TVN i Discovery w Polsce, prezesem został wtedy Piotr Korycki.
Kossakowski i Varga w radzie nadzorczej Gremi Media
Równocześnie holenderska spółka Pluralis, która niedawno przejęła kontrolny pakiet akcji Gremi Media, do rady nadzorczej powołała Grzegorza Kossakowskiego i Zoltána Vargę.
Kossakowski od początku ub.r. do lutego br. był prezesem Eurozetu, a od lutego 2019 do października 2020 był członkiem rady nadzorczej tego nadawcy. Wcześniej przez 17 lat pracował w Agorze. Od 2009 roku do września 2017 roku był członkiem zarządu, odpowiadał za segment reklamy zewnętrznej oraz piony finansów i administracji oraz nowych przedsięwzięć. Ponadto zasiadał w radach nadzorczych należących do Agory spółek AMS, Helios, Yieldbird i Stopklatka (w tej ostatniej Agora ma mniejszościowy pakiet akcji). W latach 1996-2000 Kossakowski pracował w firmie doradczej Arthur Andersen w dziale doradztwa inwestycyjnego (Corporate Finance).
W kwietniu br. został dyrektorem inwestycyjnym na Europę w funduszu Media Development Investment Fund, jednego z udziałowców Pluralisu. W lipcu br. dołączył do rady nadzorczej chorwackiej spółki Telegram Media Grupa.
Z kole Zoltán Varga założył działającą od 2004 roku grupę Central, zajmującą się inwestycjami, zarządzaniem wierzytelnościami i nieruchomościami oraz doradztwem finansowym. Do grupy Central należą m.in. węgierski wydawca internetowo-prasowy Central Médiacsoport Zrt. oraz polskie Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Przez ostatnie trzy lata Varga był członkiem zarządu w ponad 22 spółkach, członkiem rady nadzorczej w trzech spółkach (m.in. Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych) oraz wspólnikiem lub akcjonariuszem w 74 spółkach.
Wcześniej pracował w kierownictwach m.in. giełdy w Budapeszcie oraz Credit Suisse First Boston, a także był jednym z pierwszych prywatnych udziałowców linii lotniczych Wizz Air.
Przewodniczącym rady nadzorczej Gremi Media pozostaje Grzegorz Hajdarowicz (od jesieni 2017 roku), a pozostałymi członkami są Marcus Brauchli (od połowy 2017 roku), Piotr Łysek (od połowy 2019 roku), Aleksandr Rubin (od połowy 2020 roku) oraz Joanna Różycka-Iwan, Harlan Mandel i Dominic Stas. Ostatni troje zostali powołani na początku ub.r. po przejściu pierwszego pakietu akcji spółki przez Pluralis.
Ponad tydzień temu należący do Grzegorza Hajdarowicza holding KCI sprzedał Pluralis 240,4 tys. akcji Gremi Media z serii . uprzywilejowanych co do głosu na walnym zgromadzeniu. Stanowią one 13,4 proc. kapitału i 20,4 proc. głosów na walnym. W efekcie Pluralis ma 931,7 tys. walorów Gremi Media, stanowiących 52 proc. kapitału i 57 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, wobec odpowiednio 38,6 kapitału i głosów poprzednio. Wcześniejszy pakiet kupił od KCI na przełomie 2021 i 2022 roku.
Gremi Media w drugim kwartale br. zanotowała spadek skonsolidowanych przychodów o 2,4 proc. do 24,74 mln zł, a jej zysk netto zmalał z 2,45 do 1,74 mln zł. Firma oprócz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” wydaje m.in. przejęty kilka lat temu katowicki „Sport” i miesięcznik „Uważam Rze Historia” oraz jest większościowym akcjonariuszem e-Kiosku.
Dołącz do dyskusji: Poprzedni szef Eurozetu będzie nadzorował wydawcę „Rzeczpospolitej”. Odchodzi były prezes TVN
Zwykle zmiany w radzie nadzorczej. Jutro Chrabota papą a pojutrze nowy naczelny zrobi wreszcie z Rzepy dziennik ekonomiczno prawny
Co taka cisza, gdyby chodziło o Polskie meia to byłoby ujadanie o braku wolności i monopolu polskich mediów
cisza bo ichniejsze kółko graniaste. Taka sam cisza jak po tym księdzu co sź rzucił pod posiad dziki dziuni z platformy.