SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Carrefour zapłaci za każdą oddaną puszkę i butelkę plastikową. Ruszyły testy

Sieć Carrefour ustawiła w wybranych sklepach butelkomaty do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach i za każde opakowanie dostać 15 groszy w postaci e-bonu na zakup - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Rozwiązanie zostało przygotowane we współpracy z Eko-Punktem Organizacją Odzysku Opakowań i testowane jest na razie w 10 sklepach w woj. śląskim. To wyjście naprzeciw planom resortu środowiska, który szykuje powszechny system kaucyjny.

Butelkomaty Carrefour i Eko-Punktu o nazwie PETfur stanęły w ośmiu hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także dwóch supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina). Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w sklepie w Sosnowcu.

Automaty przyjmują butelki oraz puszki w formie nie zgniecionej oraz takie, na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Za każde oddane opakowanie, sieć wypłaci klientom 15 groszy w postaci e-bonów. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz e-bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań. E-bonem od razu można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour i jest on ważny do końca danego dnia.

Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

Nowy system Carrefoura i Eko-Punktu ma być szansą na zwiększenie ilości odpadów poddawanych recyklingowi w Polsce oraz wsparcie budżetu domowego Polaków w czasach wysokiej inflacji - podkreśla sieć.

- Carrefour Polska realizując swoją misję handlową, aktywnie działa na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego w Polsce. Wiele z wdrożonych przez nas inicjatyw, jak na przykład odbiór butelek zwrotnych bez konieczności okazywania paragonu ich zakupu, było bodźcem do pozytywnych zmian w całej naszej branży, a także pozwoliło na ponowne rozbudzenie obiegu opakowań zwrotnych na polskim rynku - mówi Justyna Orzeł, wiceprezeska i sekretarz generalna Carrefour Polska.

- Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie to pozwoli naszym klientom jeszcze bardziej zaangażować się w działania na rzecz czystego środowiska w naszym kraju oraz będzie miało dla nich odczuwalny wymiar materialny - dodaje wiceprezeska Carrefoura.

- Eko-Punkt jako lider w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi od dwóch dekad przyczynia się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju poddając recyklingowi odpady wytworzone przez mieszkańców Polski. W roku 2022 zebraliśmy i przekazaliśmy do recyklingu ponad 200 tys ton odpadów opakowaniowych, które zostały przetworzone na nowe produkty w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Pozwoliło to na ograniczenie wolumenu utylizowanego na składowiskach odpadów, znaczne oszczędności energii w produkcji nowych opakowań a także ograniczenie eksploatacji nowych złóż surowców pierwotnych w postaci złóż mineralnych czy lasów - mówi Leszek Pieszczek. przewodniczący rady nadzorczej Eko-Punktu Organizacji Odzysku Opakowań.

Carrefour podaje, że we współpracy z Eko-Punktem będzie aktywnie przyglądał się wynikom realizowanego testu oraz planowanym zmianom ustawodawczym w tym zakresie. Celem partnerów projektu jest jak najlepsze dostosowanie finalnego system odbioru opakowań do ostatecznych przepisów, które będą obowiązywały w naszym kraju.

Powstaje powszechny system kaucyjny

Ministerstwo Środowiska i Klimatu prowadzi obecnie prace nad regulacjami prawnymi, których celem jest wypracowanie i wdrożenie nowego systemu kaucyjnego w Polsce.

Zgodnie z najnowszą propozycją, systemem kaucyjnym mają być objęte opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3 litrów, opakowania szklane wielokrotnego użytku po napojach o pojemności do 1,5 litra oraz puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra. W porównaniu do poprzedniego projektu z nowej propozycji wypadło objęcie kaucją butelek jednorazowych.

Opublikowany w październiku projekt nowelizacji określił maksymalną wysokość kaucji ustalając ją na 2 zł od opakowania. W uzasadnieniu projektu wskazano, że kaucja powinna być ustalona na poziomie "stanowiącym zachętę do zwrotu opakowań i odpadów opakowaniowych, a także akceptowalnym społecznie poziomem stawki kaucji". 

Z badania ARC Rynek o Opinia wynika, że aż 88 proc. Polaków przyznaje, że podoba im się pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Jednocześnie część z nich uzależnia korzystanie z systemu kaucyjnego od dwóch czynników - miejsca oddawania opakowań oraz opłacalności.

Mniej niż jedna czwarta odpadów w recyklingu

Jak pokazują dane GUS z ostatnich lat, statystyczny Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów. Według danych Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 r. (na bazie danych uzyskanych w 2019 roku) Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie pod względem efektywności zarządzania odpadami komunalnymi. W naszym kraju do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta z nich (26,6 proc.).

Zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie miało szczególne znaczenie, ponieważ właśnie w odniesieniu do tych odpadów Komisja Europejska zatwierdziła 65-proc. poziom recyklingu w perspektywie do roku 2035.

Carrefour Polska to sieć handlowa, pod szyldem której działa w Polsce blisko 950 sklepów w sześciu formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów hurtowo-dyskontowych, osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego.

Dołącz do dyskusji: Carrefour zapłaci za każdą oddaną puszkę i butelkę plastikową. Ruszyły testy

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Szybko do tych automatów ustawią się kolejki bezdomnych z całymi worami butelek i puszek.
0 0
odpowiedź
User
hmm
Szybko do tych automatów ustawią się kolejki bezdomnych z całymi worami butelek i puszek.


Ale skąd wezmą niezgniecione?
0 0
odpowiedź
User
Extra
W końcu ktoś o tym pomyślał
0 0
odpowiedź