Środki z 500+ wydawane głównie na dzieci i ich edukację (infografika)
Zdecydowana większość rodziców korzystających z programu 500+ przeznaczy dodatkowe środki przede wszystkim ogólnie na dziecko i jego edukację. 15% te pieniądze zaoszczędzi i jest to wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Większość beneficjentów drugiej odsłony programu 500+ zamierza przeznaczyć dodatkowe środki na kwestie związane z wychowywaniem dzieci. Najczęściej pieniądze wydamy na edukację (30%), czyli np. korepetycje czy artykuły szkolne, ogólne potrzeby dziecka (27%) oraz ubrania i gadżety (18%). W dalszej kolejności fundusze z programu 500+ planujemy przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków (9%), rozrywkę (8%), zakup żywności (7%) oraz sfinansowanie wyjazdów wakacyjnych (6%).
W sumie 15% rodziców planuje odłożyć pozyskane z programu środki m.in. by zabezpieczyć przyszłość finansową swoich pociech. 6% badanych zamierza w tym celu odłożyć środki z programu 500+ na lokacie, 5% - skorzystać z przysłowiowej skarpety, a kolejne 4% - wpłacić fundusze na rachunek oszczędnościowy. To zdecydowanie wyższy odsetek niż wśród ogółu Polaków, którzy oszczędzają. Jak podają różne źródła, z myślą o przyszłości odkłada jedynie 5-6% z nas.
Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami, metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview), na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 20-55 lat, będących beneficjentami modyfikacji programu 500+ rozszerzającej go o pierwsze dziecko. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.
Dołącz do dyskusji: Środki z 500+ wydawane głównie na dzieci i ich edukację (infografika)