SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy coraz mniej ufają TVP i Polskiemu Radiu. Na czele Polsat i RMF FM

Telewizja Polsat i RMF FM są najlepiej oceniane przez Polaków, na przeciwnym biegunie TVP i Polskie Radio - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Dołącz do dyskusji: Polacy coraz mniej ufają TVP i Polskiemu Radiu. Na czele Polsat i RMF FM

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ała
Radio Maryja ma tak małą słuchalność, że badanie po prostu nie wyszło. 50% nie wiem. Za i przeciw to też raczej nie słuchacze, lecz ci, co słyszeli w kościele lub mediach, że takie radio istnieje.

Już teraz trzeba zacząć myśleć, jak posprzątać po PiS. To są rządy, które obniżają zaufanie do wszystkich. Do tego, co sami zepsują i tego, co oplują. Swoich i nie swoich. A nasz kraj cierpi i tak na drastyczne niedobory zaufania.

Jak to potem poskładać?
odpowiedź
User
Finansowanie mediów publicznych
Polskie media publiczne jako jedyne w Europie utrzymują się głównie z reklam

Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym reklamy są głównym źródłem finansowania mediów publicznych - wynika z raportu Europejskiej Unii Nadawców. W 2011 r. reklamy stanowiły średnio 10,5 proc. przychodu nadawców europejskich, w przypadku polskich było to 55 proc.

Raport uwzględnia 39 krajów, w tym większość krajów europejskich, oraz Maroko, Turcję, Izrael i Liban. Ponad połowa mediów publicznych w tych krajach (55 proc.) w 2011 r. była finansowana głównie z wpływów abonamentowych. Fundusze publiczne, czyli dotacje, subwencje i dochody z tytułu podatków, były głównym źródłem przychodów 42,5 proc. badanych mediów publicznych.

Opłaty za radio i telewizję przyniosły średnio 64 proc. przychodu nadawców, fundusze publiczne - 12,5 proc., reklamy - 10,5 proc. Udział reklam w przychodach mediów spada, w 2006 r. ze źródeł komercyjnych pochodziło 25 proc. przychodu mediów publicznych.

Z kolei w Polsce w 2011 r. abonament stanowił 17 proc. przychodu polskich nadawców publicznych, fundusze publiczne - 1,5 proc., reklamy - 55 proc. Jak wynika z raportu, polskie media jako jedyne w Europie są finansowane w głównej mierze ze źródeł komercyjnych.

Kraje europejskie z roku na rok przeznaczają na media więcej środków publicznych. W 2006 r. abonament i fundusze publiczne stanowiły 70,5 proc. ich przychodów, w 2011 r. - 77 proc.

Według raportu kraje UE przeznaczyły dwa lata temu średnio 1,2 mld euro na media publiczne, polskie media otrzymały ze środków publicznych 476 mln euro. Najwięcej pieniędzy ze środków publicznych dostają nadawcy publiczni w Niemczech (8,6 mld euro) i w Wielkiej Brytanii (7 mld euro).

Statystyczny Polak w 2011 r. zapłacił za media publiczne 12,5 euro. W porównaniu z 2010 r. koszt mediów publicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszego kraju spadł o prawie 10 proc. Dwa lata temu Niemiec zapłacił średnio 106 euro, a Brytyjczyk - 113 euro. Uwzględniając także kraje spoza UE najwięcej płacą Szwajcarzy (168 euro) i Norwegowie (127 euro).

Centrum Informacji TVP, w komentarzu do wyników raportu Europejskiej Unii Nadawców, podkreśliło, że fakt, że statystyczne polskie gospodarstwo domowe płaci na telewizję miesięcznie zaledwie 0,5 euro, przy średniej dla Europy wynoszącej prawie 3 euro, wynika z całkowitego załamania w ostatnich latach ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego w naszym kraju.

Europejska Unia Nadawców (European Broadcasting Union) zrzesza blisko 60 publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych z Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Została założona w 1950 r.

(op)

Źródło: PAP
odpowiedź
User
Ała
"Polacy coraz mniej ufają TVP i Polskiemu Radiu"

Wprost przeciwnie: Polacy coraz więcej ufają TVP i Polskiemu Radiu, natomiast być może coraz mniej ufają tzw. PO-lacy. To normalne, gdyż tacy nie byli, nie są i zapewne nigdy już nie będą związani z państwem polskim.


Zastanów się czasem nad tym, co mówisz. Wedle tego badania z każdych trzech Polaków, dwóch ufa TVN. I co? Przytłaczająca większość Polaków, to nie Polacy? Tylko pamiętaj, że jeśli zdarzy ci się kiedyś mieć wypadek, lub jak cię zaboli ząb, to z 90% prawdopodobieństwem ratować Cię będzie, leczyć i łagodzić ból jakiś POlak.
odpowiedź