SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy operatorzy szykują wprowadzenie standardu eSIM. „To przykład powrotu do przyszłości”

Koncern Apple wprowadził w nowych modelach iPhone’ów obsługę standardu eSIM nie wymagającego od użytkownika stosowania tradycyjnej karty SIM. Orange, T-Mobile, Plus i Play potwierdzają że przygotowują się do wprowadzenia u siebie usług opartych na eSIM. - To standard stosowany już z powodzeniem do komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami, dla zwykłych użytkowników oznacza wiele korzyści. Można się dziwić dlaczego operatorzy trzymają się tak długo tradycyjnych kart SIM - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku komunikacji elektronicznej.

Dołącz do dyskusji: Polscy operatorzy szykują wprowadzenie standardu eSIM. „To przykład powrotu do przyszłości”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
user
Dopóki nie będę mógł sobie zrobić własnego "backup" takiej wirtualnej karty w chmurze, żeby ją uruchomić w dowolnym momencie, na nowolnym urządzeniu w razie potrzeby (awaria telefonu, korzystanie z internetu na innym urządzeniu) to rozwiązanie jest dla mnie bardziej utrudnieniem niż ułatwieniem.
odpowiedź
User
mich
No.... zdecydowanie z korzyścią dla użytkowników... robić wycieczkę do punktu obsługi (czasem w odległej miejscowości), czekać w kolejce, żeby dowiedzieć się, jakiego to dokumentu nie wzięliśmy ze sobą i musimy przyjechać ponownie. A skomplikowana i niebezpieczna procedura samodzielnego przełożenia karty sim z uszkodzonego do sprawnego telefonu zajmuje w skrajnym przypadku aż kilka minut! Panom z Warszawy, którzy mają punkt obsługi klienta co drugie skrzyżowanie, łatwo jest opowiadać o korzyściach dla użytkowników, gdy tymczasem te korzyści są głównie dla operatorów, a możliwość samodzielnego przełożenia karty jest jej ogromnym atutem. Być może będzie możliwość przepisania numeru do innego aparatu samodzielnie, np. przez Internet - wtedy taka rezygnacja z SIM mogłaby mieć sens.
odpowiedź
User
fd
Same plusy.... zepsuje mi się telefon, będę chciał skorzystać ze starego który kurzy się w szufladzie i jestem w czarnej d*ie. Muszę lecieć do operatora po kartę SIM. Ja jeszcze przeżyję bo operatora mam 200 m od domu, ale co mają powiedzieć ci co mieszkają 20 km od najbliższego operatora?


eSim bardziej przydatne będzie np. w smartwatchach bo obecnie bez połączenia z telefonem ich funkcjonalność jest mocno ograniczona. Również w tabletach to jest idealne rozwiązanie. W telefonach faktycznie może być problem w razie awarii, ale jest to też raczej marginalny problem.


no nie jest marginalny.

Jeśli to będzie pomysł zero jedynbkowy - czyli albo kupujesz nowszy telefon bez możliwości korzystania z karty sim, to już kompletnie do dupy.
Będą na pewno zachecać jak przy "e-fakturze" Bez papieru abonament 30 zł z papierem 50 :(

Do dziś jest mnóstwo firemek które:
a) korzystają z najtańszych abonamentów z umów podpisanych jeszcze 10 lat temu tylko dlatego, że z papierową fakturą nie płacą dużo więcej

b) mają numery na kartę, machając już ręką na możlwiość wpisania telefonu w koszty, ale cenia sobie brak zobowiazań na dwa-trzy lata.
W przypadku biznesów, któ©e trwają krócej od podpisanej z telekomem umowy.

Tak samo będzie tutaj. Wmuszanie techonologii, której plusy są jedynie dla wielkiej firmy, która nie będzie już musiała produkować i dostarczać fizycznej karty SIM.

odpowiedź