Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-03-23

A A A POLEĆ DRUKUJ

Chemia budowlana i Oceanotechnika z certyfikatem "Studia z przyszłością"

Dwa kierunki studiów oferowane przez Politechnikę Gdańską otrzymały certyfikaty I edycji Ogólnopolskiego Programu Akredytacji Kierunków Studiów „Studia z Przyszłością”, organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Prestiżowe certyfikaty przyznano kierunkom: Chemia budowlana na Wydziale Chemicznym (studia I stopnia) oraz Oceanotechnika na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa (studia I i II stopnia). Studia te wyróżniono m.in. za realizację nowoczesnych i innowacyjnych programów kształcenia oraz za to, że odpowiadają na potrzeby rynku pracy i oczekiwania otoczenia społeczno-gospodarczego.

Chemia budowlana to kierunek prowadzony na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, w ścisłej współpracy z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wydziałem Chemicznym Politechniki Łódzkiej. Kierunek ten został uznany za nowatorską i wartościową merytorycznie propozycję dydaktyczną. W opinii komisji oceniającej zgłoszone przez uczelnie kierunki studiów zdecydowanie wyróżnia się on na rynku szkolnictwa wyższego – nie tylko z uwagi na międzyuczelniany charakter, ale także na liczne innowacje w obszarze treści kształcenia. Doceniono też stosowane metody dydaktyczne, sposób ewaluacji efektów kształcenia studentów oraz poziom kompetencji absolwentów kierunku.

W uzasadnieniach certyfikacji studiów I i II stopnia na kierunku Oceanotechnika czytamy między innymi, że cechują je wartościowa koncepcja kształcenia oraz innowacyjny sposób ujęcia efektów kształcenia. Zwrócono także uwagę na interesujące połączenie warstwy teoretycznej i metodologicznej z warstwą praktyczną realizowanych treści dydaktycznych. Komisja uznała, że stosowane na kierunku autorskie metody i techniki nauczania są nowoczesne i praktyczne (laboratoryjne). Pozwala to na wzbudzanie wśród studentów dociekliwości badawczej, samodzielności oraz chęci współpracy. Wskazano także na interdyscyplinarność programu studiów oraz jego powiązanie z technologicznymi potrzebami przemysłu morskiego. Przez to kierunek ten dobrze przygotowuje absolwentów do pracy zawodowej.

***

Organizatorem merytorycznym programu „Studia z Przyszłością” jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, której działalność nadzoruje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Szkolnictwa Wyższego. Zgłoszone do programu przez uczelnie kierunki studiów I i II stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich, jak również kierunki studiów podyplomowych były oceniane według określonych regulaminem kryteriów. Certyfikat uzyskało 80 kierunków, w tym 18 kierunków technicznych.

O przyznaniu certyfikatów decydowała komisja ekspercka, złożona z wybitnych naukowców specjalizujących się w problematyce jakości kształcenia i zarządzania szkolnictwem wyższym, pracujących m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Śląskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Każde z nadesłanych przez uczelnie zgłoszeń – poza naukowcami – oceniali również reprezentanci środowisk gospodarczych, m.in. informatycy zajmujący się technologiami nauczania, menedżerowie firm, marketingowcy, finansiści.

Szczegóły na stronie www.studiazprzyszloscia.pl.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS